آثار توبه

آثار توبه

تاحالا که ما می گفتیم توبه فقط به آمرزش گناه فکر می کردیم اما توبه غیر از اینکه گناهان را می آمرزد فایده های دیگری هم دارد. یکی اینکه زندگی شیرین برای شما ایجاد می کند. یک خاصیت دیگر توبه این است که سیئات را به حسنات تبدیل می کند این خاصیت توبه است. سومین خاصیت توبه ریزش باران رحمت الهی است پول آدم را زیاد می کند این وعده خداست بچه هایتان را زیاد می کند وَیُمْدِدْکُمْ بِأمْوالٍ وَبَنینَ اینها آثار توبه است.


دانلود فایل صوتی (آثار توبه)


بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ

إلهي أَنْطِقْنِي بِالْهُدي وَ أَلْهِمْنِي التَّقْوي ماه مبارک رمضان در خانه خدا پس از اقامه نماز جماعت در آستانه میلاد مسعود امام مجتبی علیه السلام خداوند ان شاء الله طاعات و عبادات شما را تلاوت قران روزه داری اطعام افطاری از شما و از همه بندگانش قبول بفرماید. تقاضا می کنم به روان تابناک پیامبر عظیم الشأن اسلام و اهل بیت پاکش صلواتی هدیه بفرمایید به روان پاک شهیدان ارواح مؤمنین و مؤمنات نمازگزارانی که سالهای قبل در این مساجد نماز خواندند دعا خواندند سخنی گفتند یا شنیدند علمایی که ما را هدایت کردند و همه کسانی که بر ما حقی دارند و همه کسانی که دستشان از این دنیا کوتاه است یا وارثی ندارند که برایشان دعا کنند یا وارثانی دارند که به فکرشان نیستند برای همه آنها صلواتی هدیه بفرمایید.
در مباحث معاد موضوع توبه از بحثهای فوق العاده مهم و امید بخش است. چند وقت پیش یک آقایی از همین محلات هم بود مرا به خانه اش دعوت کرد و گفت من حالا هشتاد سال دارم وضع مالی هم خیلی خوب و درجه یک بود گفتند در این هشتاد سال سعی کردم حالا نماز را بخوانم ولی من روزه نگرفتم حالا تکلیف من چیست. خب یک بدهی است به خدا که نباید به آنطرف خط بیفتد گفتم مسأله اش را میدانستی گفت بله مسلمان باید روزه بگیرد که من نمی گرفتم. شکم پرست بودم سالم بودم می توانستم روزه بگیرم ولی نگرفتم حالا باید چیکار کنم؟
خب مثلا فرض کن پنجاه سال روزه نگرفته پنجاه تا سی می شود هزار و پانصد تا روزه قضا به گردنش هست برای هر یک روز هم جریمه دارد که شصت مسکین را باید طعام بدهد یعنی هزار و پانصد ضرب در شصت می شود مثلا نود هزار مسکین را طعام دهد الان گفتن اقل اقلش هفتصدوپنجاه گرم گندم یا جو یا آرد یا خرما بدهد الان هفتصد وپنجاه گرم گندم می شود ده تومن اگر شود نود هزار تا ده هزار تومان باید برای این روزه ها بدهد یعنی قصه توبه این است. حالا ممکن است کسی بگوید من ندارم این مال کسی بود که در محلات شمال شهر زندگی می کرد می رویم میدان خراسان و باقر شهر می گویند من هم روزه هامو خوردم به عمد خوردم الان می خواهم پاک از این دنیا بروم راهی دارد پول هم ندارم الان هم مریض هستم قضا هم نمی توانم بکنم همچنان راه دارد که راهش استغفار است.
مثلا برای هر روزه ای یکی یا چند بار بگوید أسْتَغْفِرُ اللهَ رَبّي این همان نشانه مهر خداست همان حرفی که دیروز زدیم خدا سعادت بندگانش را می خواهد اشتباه کرده است کوتاهی کرده است ولی همچنان روزنه امید هست. کسی که دارد با مال، کسی که نمی تواند با وصیت، که فردا راجع به وصیت می خواهم صحبت کنم یکی از موضوعات معاد وصیت است همین موضوع وصیت موضوع بسیار مهمی است که سامان می دهد کار ما را آرام می کند ما را که خدا و پیغمبر به ما یاد داده است که با خاطر جمع این دنیارا ترک کنیم و وارد آن دنیا شویم. و اما بحث دیگر راجع به توبه همان ابعاد توبه است یعنی من چه نوع گناهی کردم که توبه اش فرق می کند.
ما الان یک سوره در قران داریم از صد وچهارده سوره یک سوره به نام سوره توبه است. در آن سوره این قصه آمده است آیه 118 از سوره توبه رزمندگان با فرماندهی پیامبر از مدینه راهی جبهه شدند جنگ سختی هم بوده است ششصد یا هفتصد کیلومتر باید می رفتند با آن وسایل قدیم تابستان آن گرمای حجاز سه نفر از همین مسلمانها همراه رزمندگان شدند و کمی با آنها همراهی کردند ولی با هم هماهنگ کردند و جیم شدند. اینها عقب نشینی کردند و از کوچه پس کوچه ها برگشتند وآمدند خانه و رفتند به باغ و شروع کردند به کباب خوردن و رزمندگان هم رفتند جنگ و برگشتند. رسم بوده که هر وقت پیامبر از سفر یا از جنگی می آمد مردم شهر به استقبال می آمدند این سه نفر هم به استقبال پیامبر آمدند. مبارک است این پیروزی و شروع کردند به تبریک گفتن جبرئیل خبر آورد که این سه نفر حقه باز هستند تا یک جایی رفتند و برگشتند بچه های مردم کجا هستند اینها کجا هستند!
پیغمبر از طرف خدا مأمور شد این سه نفر را بای کُد کند این سه نفر آمدند جلو و به پیغمبر سلام دادند و حضرت جواب سلام آنها را نداد. به مردم هم فرمود شما هم جواب سلام اینها را ندهید اینها هم اول فکر کردند یک چیز ساده ای است در کوچه و خیابان با مغازه دار هر جا می رفتند کسی جواب سلام آنها را نمی داد. آمدند خانه به خانم سلام داد خانم هم جواب نداد خانم تشنه هستم یک لیوان آب بیار مثل قهرها بچه ها دختر پسر همه همدست شدند. قران می فرماید ضَاقَتْ عَلَیْهِمُ الأرْضَ یعنی زمین بر اینها تنگ شد ببینید بعضی از تنبیهای خدا اینطوری هست. آخرش خدا بخشیده است آنها را ولی گوشمالی داد گناهشان چه بوده است از جبهه فرار کردند. ببینید فرق می کند گناه تا گناه این سه نفر به هم پیغام دادند که بروند بیرون شهر یا کوه و آمدند یک مقداری که گذشت دلشان گرفت گفتند که حالا که همه با ما قهرند خودمان هم از هم جدا شویم هر یکی رفت به یک سمتی تنها شروع کردند با خدای خودشان به راز و نیاز کردن حالا راز و نیازشان هم در حدیث آمده است در قران یک آیه بیشتر نیست ولی در حدیث و تفسیر مفصل است که اینها با خدا چه گفتند چقدر گریه کردند. غذا درست وحسابی نمی خوردند بعضی ها گفتند مدت زیادی تا پنجاه روز اینها تا اینکه خداوند بخشش آنها را توسط جبرئیل به پیامبر ابلاغ کرد و پیغمبر قاصدی را فرستاداین سه نفر برگشتند واعلام شد توبه شما قبول است.
یک وقتی یک کسی بشکن می زند می گوید دهه شصت من میتوانستم جبهه بروم ولی نرفتم الان هم بی غیرتی به خرج می دهد. الان هم مسخره می کند جهاد را چه خوب شد نرفتیم یک کسی هست نه شرمنده است جبهه نرفته است ولی حسرت می خورد و می گوید خوشا به حال جوانها که رفتند حالا ما که وایستادیم چیکار کردیم مثلا سه تن برنج خوردیم یک تن هم گوشت خوردیم پانصد کیلو هم مرغ خوردیم چی شد مثلا شهدا در آسمانها آوازه شان پیچیده است همین اندازه آدم حسرت بخوره این خوبه. وظیفه خودش را انجام نداده ولی پشیمان است کاری که به دوشش بوده است را انجام نداده یعنی پشیمان است ولی یک کسی هست پشیمان هم نیست.

قران می فرماید یک کسانی هستند فکر میکنم در همین سوره توبه هم هست خوشحالی میکنند که چه خوب شد جبهه نرفتم. ای پیامبر این پیغام را به آنها بده فَلْیَضْحَکُوا قَلِیلاً کم بخندند وَلْیَبْکُوا کَثیراََ بنشینند به بدبختی خودشان گریه کنند اینها ابعاد توبه است. این آیه که خواندیم سوره توبه آیه ۱۱۸ بود.

آیه‌ای دیگر که در سوره نسا آیه۱۴۵ راجع به منافقین است. خب منافقین در زمان پیغمبر بودند منافق کیست منافق کسی است که زبانش با قلبش فرق میکند همخوانی ندارد هماهنگ نیست به زبان یک چیز می گویند که در دل باور ندارد منافق کسی است که از وحدت جامعه اسلامی خوشش نمی آید منافق کسی است که التقات دارد یعنی اسلام را با تفکرهای انحرافی قاطی می کند حالا یک منافق می خواهد توبه کند راهی دارد؟ بله راه به روی هیچ کس بسته نیست هر بنده ای هر گناهی کرده باشد خدا می پذیرد او را در برای منافقین باز است.

سوره نساء آیه ۱۴۵ إلَّا الَّذِینَ تَابُوا مگر آنهایی که توبه کردند وَأَصْلَحُوا کوتاهی هایشان را جبران کردند وَأَعْتَصَمُوا بِاللّه به ریسمان الهی چنگ زدند وَأَخْلَصُوا دینَهُم ناخالصی ها را کنار گذاشتند دینشان را خالص کردند فَأُولئِکَ مَعَ المُومِنینَ اینها با مومنین هستند سوره توبه آیه ۵ می فرماید تَابُوا وَ أقَامُوا الصَّلاةَ وَ ءاتَوُا الزَکاةَ توبه کرده ولی نمازها را نخوانده است باید نمازها را بخواند قضای نمازها را بخواند شصت سال نماز نخوانده است زکات نداده است خمس نداده خب اینها حساب کتاب دارد می گوید من اصلا نمی دانم خمس چیست خب ایشان چند سالشان هست هفتاد و شش سال باید برود از مرجعی که تقلید می کند سوال کند می گوید من اصلا مرجع ندارم خب از همین الان یک مرجع انتخاب کند.

می رود پیش مرجعش یا نماینده او می گوید من تا حالا خمس ندادم خب راه دارد او هم حساب کتاب می کند چقدر دارایی داری زندگی ات را تعریف کن آنقدر خمس تو می شود حالا یا تقسیم میکنه یا مهلت میدهد یا اگر ندار هست ممکن است اجازه دارد از طرف مرجع ببخشد. این طور نیست که بن بست باشد ولی پاک از این دنیا می رود بیرون، این مهم است.

ما وارد دنیای بزرگتر خواهیم شد این هم یک آیه یک گناه دیگر این است که یک حرف حقی را من می دانستم یک جریانی را در جریان بودم یک مسأله ای را خودم با چشمهای خودم دیده بودم در دادگاه باید گواهی می دادم ندادم. در نتیجه قاضی ناحق حکم کرده است بخاطر اینکه من گواهی ندادم یا یک کسانی بودند در غدیر خم همه با گوشهایشان شنیدند که پیامبر ولایت امیرالمؤمنین را اعلام کرد از طرف خدا از چهار طرف هم پیغمبر اعلام کرد همه شنیدند آنها هم جواب دادند بله. آمدند مدینه ورق برگشت یک جور دیگر شد کتمان کردند یعنی مشاهدات خودشان را پنهان کردند حالا یک همچنین آدمی بخواهد توبه کند توبه اش به بیان است باید بگوید درست است من در غدیر خم بودم قصه اینطوری گذشت و آیه این است.

إلَّا الَّذینَ تَابُوا وَ أَصْلَحُوا وَبَیَّنُ یک موضوعی را بیان کنند رودربایستی گیر کردند رفیق بازی بوده حزب بازی بوده یک حقی را نگفته الان وظیفه اش این است که آن را باید بیان کند رسانه ای کند اگر آدم سیاسی هست مصاحبه کند. فَأولئِکَ أتُوبُ عَلَیْهِم اینها من رحمتم را بر آنها بر میگردانم وَأنَا تَوّابُ الرَحیم من توبه پذیر مهربان هستم یک آیه دیگر سوره اعراف آیه۱۵۳ یک بی ایمانی که ایمان نداشته است باورنداشته مسخره می کرده است اسلام را کارش هم بد بوده که هم کارش را جبران کند هم ایمان بایدبیاورد وَالَّذینَ عَمِلُوا السَئِیات آنهایی که کارهای زشت انجام دادند ثُّمَ تَابُوا مِنْ بَعْدِها بعد هم توبه کردند وَآمَنوا این ایمان نداشته یا ضعف ایمان داشته اینجا غیر از اینکه آن کار را ترک می کند ایمانش هم باید درست شود. إنَّ رَبَّکَ مِنْ بَعْدِها لَغَفُورٌ رَحیم بعضی ها هم هستند که در عمل مشکل دارند یعنی کاری که وظیفه اش بوده است را انجام نداده است خب آن عمل را باید درست کند.

سوره نحل آیه ۱۱۹ ثُّمَ إنَّ رَبَّکَ لِلَّذینَ عَمِلُوا السُوءَ بِجَهالَةِ کسی که از روی نادانی یک کار زشتی را انجام داده است ثُّمَ تَابُوا مِنْ بَعْدِ ذلِکَ بعد هم توبه کرده است وَأصْلَحُوا وجبران کرده است مال مردم را خورده الان باید بدهی ها را بپردازد. اگر کسی حقی به گردنش هست دینی به گردنش هست باید بپردازد آن ممکن است پول نقد بوده یا کالا بوده است اگر پول نقد بوده مثلا هفتاد سال پیش هزار تومن بدهکار بوده الان میداند آن طرف کیست خودش زنده هست یا وارثانش زنده است الان چقدر باید بدهد بسیاری از مراجع امروز می گویند باید تورم را محاسبه کند. اینهایی که بدهی دارند هی طفره می روند همینطور هی اضافه می شود بدهی هایش خب باید بدهد اما اگر کالا بوده مثلا ماشین یک نفر را دزدیده مثلا مدل پنجاه و دو کی دزدیده؟ پنجاه و چهار الان باید ببیند یک پیکان در سال پنجاه و چهار به پول امروز چقدر می شود این را باید بدهد.
یا مثلا قرض گرفته بوده یک ساله آقا صد میلیون تومان شما داری بدون سود بخاطر خدا به من بدهی که صد میلیون را داده و یک سال تمام شده است و پنج سال گذشته هنوز پول را نداده بعد از یک سال باید آن تورم را حساب کند آن مراجعی که خیلی آسان می گیرند می گویند باید بروند لا اقل رضایت طرف را کسب کنند صد میلیون پنج سال پیش به پول امروز هر چقدر که می شود باید آن را بدهد.
آقایان خانمها ما هنوز نرسیدیم به پل صراط شاید دهه سوم اگر زنده بودیم یکی از روزها بحث پل صراط را خواهیم داشت یک پل خیلی شنیدنی و حکایتی است. حساس ترین جای آن پل حدیث داریم حق الناس است یعنی آنجایی که آن لحظه ممکن است بیفتد داخل آتش همان جا راجع به حق الناس صحبت می کنند. این را باید جدی بگیریم مسأله حق الناس را هی بخواد پول پارو کند اختلاف حساب با هم دارند حل کنند تا در این دنیا هستند حتی مسأله ارث را پدر از دنیا رفته است الان پانزده سال است ارث را تقسیم نمی کنند طفره می روند.
یک آقایی آمده بود پیش من می گفت بچه ام را می خواهم داماد کنم بابای ما هم ارث گذاشته این برادر و خواهرا حاضر نمی شوند اینها همه حقوقی است که به گردن ماست تا کسی از دنیا رفت دیگر این پولها مال او نیست مال حاضران است اینها باید راضی باشند برای تصرف می خواهد برود داخل آن خانه باید اجازه بگیرد چرا ما رعایت نمی کنیم. اینها را هر روزی که می گذرد این لا ابالی گری ما برای ما وزر و و بال می آورد. این حق الناس را باید رعایت کنیم.
یک گناه دیگر یک کسی مفسد است آشوبگر و اغتشاشگر است نمونه هایش را در سال گذشته دیدیم این می خواهد توبه کند این توبه اش قبول می شود؟ قران در سوره مائده آیه ۳۴ می فرماید قبل از اینکه دستگیرش کنند قبل از اینکه خودش را بیاید تحویل بدهد این توبه اش قبول است آیه اش این است إلّا الَّذینَ تَابُوا مِنْ قَبْلِ أنْ تَقْدِروا عَلَیْهِم قبل از اینکه مأمورها قدرت پیدا کنند بروند و دستگیر کنند خودش آمده و خودش را معرفی کرده است یعنی این راهی است که خود قران پیش روی مجرم می گذارد یا به کل او را عفو می کنند یا در جرائم تخفیف می دهند. خب این هم قصه توبه به اندازه ای که فهم ما می رسید گفتیم خب از کجا به توبه رسیدیم گفتیم نگاه می کنم به گذشته ام که گناهانی دارم جرائمی دارم سیئاتی دارم چه کنم. توبه کنم. به جز توبه هم چیزی هست که گناهان را بیامرزد؟ بله چند چیز دیگر هست:
  1. صدقات، قران کریم سوره بقره ۲۷۱ می فرماید إنْ تُبْدُوا الصَّدَقات فَنِعِمَّا اگر علنی صدقه بدهید خیلی خوب است وَ إنْ تُخفُوها اگر مخفی بدهید وَ تُؤتُو هَا الفُقَراء بدهید به فقرا فَهُوَ خَیْرٌلَکُم بهتر است وَ یُکَفِرْ عَنْکُمْ مِنْ سَیِّئاتِکُمْ غیر از ثواب صدقه باعث ریزش گناهان هم می شود. شاید تا حالا ما اینطوری حساب نمی کردیم که صدقه چقدر ثواب دارد غیر از ثواب باعث آمرزش گناهان هم می شود.
  2. هجرت و جهاد، این ها هم باعث ریزش گناهان می شود سوره آل عمران ۱۹۵ فَألَّذینَ هَاجَروا آنهایی که هجرت کردند وَأُخْرِجُوا مِنْ دِیارِهِمْ از شهر و کشور خودشان آواره شدند وَ أُوذُوا فِي سَبیلي در راه من که خدا هستم اذیت شدند وَقَاتَلوا و جنگ کردند وَ قُتِلُوا بعضی ها هم کشته شدند لَاُکَفِّرَنَّ عَنْهُم سَیِئاتِهِم منی که خدا هستم قول می دهم گناهان آنها را بیامرزم هجرت و جهاد.
  3. یک عامل دیگری که گناهان را می بخشددوری از گناهان کبیره است. قران گناهان را دو دسته کرده است کبیره و صغیره بعد می فرماید اگر از گناهان کبیره دوری کنید من آن گناهان ریز را قول می دهم ببخشم. إنْ تَجْتَنِبُوا کَبائِرَ مَا تُنْهَوْنَّ عَنْهُ اگر اجتناب کنید از گناهان کبیره مثل قتل زنا سرقت نُکَفِّر عَنْکُمْ سَیِئاتِکُمْ آن گناهان ریز را من می آمرزم اساسا کارهای خوب کارهای بد را می شوید.
  4. سلمان فارسی می گوید زیر درختی نشسته بودیم پیامبرشاخه درخت را در فصل پاییز بود تکان داد این برگها ریخت. فرمود سلمان نمی پرسی چرا من این کار را می کنم گفتیم یا رسول الله چرا این کار را میکنی؟ حضرت این آیه را خواندند إنَّ الحَسَنَاتْ یُذْهِبْنَّ السَیِئات خوبی ها بدی ها را می شوید. بعد پیغمبر ادامه آیه راجع به نماز است فرمودند نماز مثل نهر آبی است که ما بدن خودمان را در شبانه روز پنج بار در این آب گوارا شست وشو بدهیم به هر اندازه نیت ما در نماز خوب باشد حواسمان جمع باشد عاشقانه نماز بخوانیم به همان نسبت گناهان بیشتری را می شوید. گناهان بین دو نماز را بانماز خواندن بشویید.
  5. قرض الحسنه چقدر ما آیه برای قرض الحسنه داریم سوره تغابن که تغابن یعنی اینطور مثال می زنم مثلا رفتی یخچال بخرید این یخچال با برندش مثلا چهل میلیون تومان است ولی برای شما چهل و دو میلیون حساب کردند می گوید مغبون شدم یعنی کلاه سرم رفت یکی از اسمهای قیامت این است یَوْمَ التَغابُنْ یعنی روزی که همه می گویند کلاه سرم رفت. می توانستم چقدر کار خیر انجام بدهم می توانستم چه سرمایه ای همراه خودم بیاورم ولی کلاه سرم رفت. این رفیق این همسر این فرزند این همسایه نگذاشت آن وقت در سوره تغابن آیه ۱۷ می فرماید إنْ تُقْرِضُوا اللهَ قَرْضََا حَسَنََا اگر به خدا قرض الحسنه بدهید یُضاعِفْهُ لَکُمْ اولا که چندین برابر به شما بر می گرداند. وَیَغْفِرْلَکُمْ گناهان شما را هم می آمرزد علمای ما تشریح کردند قرض الحسنه یعنی چه یعنی قرض نیکو قرضی که برای نیاز واقعی باشد. یک کسی می خواهد تلویزیونش را عوض کند این که قرض نمی خواهد هر وقت پولدار شدی عوض کن چرا این همه خفت تحمل می کنی قرض الحسنه یعنی واقعا نیاز دارد. معنای دیگر قرض الحسنه که فوری صورت بگیرد. الان مریضش در بیمارستان است شما برای دو ماه دیگه وقت بدهید. معنای سوم قرض الحسنه یعنی حتی الامکان آبروی طرف حفظ شود علنی نشود همه بفهمند فلانی قرض گرفته. معنای چهارم قرض الحسنه این است که منت در آن نباشد. معنای پنجمش این است که قرض گیرنده قسط ها را به وقت بدهد. چون قرض الحسنه همش راجع به قرض دهنده نیست میاد گریه میکند قرض را می گیرد قسط سوم به بعد نمی دهد حالا این دفعه ضامن بیچاره باید هی التماس کند دست به سینه بگذارد برادر عزیز برات بمیرم این سه تا قسط می خواهند از من کم کنند قرض نیکو چنین قرضی است: برای نیاز واقعی باشد- حتی الامکان با فوریت انجام بشود- آبروی طرف حفظ شود- به وقت قسط هایش پرداخت شود- او هم گناهان ما را می بخشد. این توبه ای که گفتیم برای چی بود برای ریزش گناهان.

قران می فرماید توبه غیر از اینکه گناهان را می آمرزد فایده های دیگری هم دارد یکی اینکه زندگی شیرین برای شما ایجاد می کند. سوره هود آیه ۳ تُوبُوا إلَیه توبه کنید به درگاه خدا یُمَتِعْکُمْ مَتاعََا حَسَنََا زندگی شیرینی خدا برایتان پیش می آورد در همین دنیا چون بخشش گناهان مال آن دنیاست نه در همین دنیا هم یک زندگی شیرینی برایتان ایجاد می کند. این خاصیت توبه است یک خاصیت دیگر توبه این است که سیئات را به حسنات تبدیل می کند مثلا در سال ۱۴۰۱ سه میلیون گناه کرده است حالا توبه می کند نه تنها آن سه میلیون گناه را پاک می کند به جاش نوشته می شود سه میلیون حسنات این که خیلی خوب است.

آقای قرائتی اینطور مثال می زند مثل کود باغچه که به گل تبدیل می شود کود هم شکلش بد است هم بوی بدی می دهد اصلا آدم خوشش نمی آید که کنارش بایستد زود رد می شود اما یک ماه بعد همان کود یک گل خوشرنگ خوشبو می شود. اعمال ما که تعفنش فرشته ها را فراری می دهد اگر توبه کنیم همان عمل است یهو میبینیم حسنات شد روایت داریم روز قیامت افراد زیادی خوشحالی می کنند در پرونده شان می بینند کارهای خوبی نوشته شده است که انجام نداده اند این خاصیت توبه است. سومین خاصیت توبه ریزش باران رحمت الهی است إسْتَغْفِروا رَبَّکُمْ إنَّهَ کَانَ غَفَارََا عذرخواهی کنید از خدا توبه کنید خدا می بخشد یُرْسِلِ السَّما عَلَیْکُمْ مِدْرارََا باران زیاد برایتان می فرستد وَیَجْعَلْ لَکُمْ جَنَات وَ یَجْعَلْ لَکُمْ أنْهارًا باغها سرسبز می شود اینها مال توبه است آب رود خانه هازیاد می شود وَیُمْدِدْکُمْ بِأمْوالِِ پولهایتان زیاد میشود.

تا حالا که ما می گفتیم توبه فقط به آمرزش گناه فکر می کردیم اما توبه پول آدم را زیاد می کند این وعده خداست بچه هایتان را زیاد می کند وَیُمْدِدْکُمْ بِأمْوالٍ وَبَنینَ اینها آثار توبه است آثار توبه فقط ریزش گناهان نیست آیه ای که خوانده شد سوره نوح آیه ۱۱ بود . خدایا ما را ببخش و بیامرز.(آثار توبه)

توبه واقعی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *