سوال شب اول قبر

سوال شب اول قبر

قبر

مدت ماندن ما در این دنیا مشخص است و چیز مبهمی نیست. قرآن اسم آن را اجل مسما گذاشته است. یعنی از قبل تعریف شده است و معلوم است سید جواد بهشتی در این دنیا چند سال چند ماه چند روز و چند ساعت و چند دقیقه باید باشد.

اینجا که تمام شد به جای دیگری به اسم برزخ میرویم کلمه برزخ یعنی یعنی فاصله ایست بین دنیا و آخرت و قیامت. تا کی ما باید در این برزخ باشیم؟ تا اینکه آخرین نفر از سلسله آدمیان بیاید، امتحانش را بدهد و دنیا تمام شود برزخ انقدر طول میکشد. ۱۰۰ هزار سال ده هزار سال نمی دانیم چقدر طول می کشد ولی در این مدت در برزخ خواهیم بود.

از دنیا که رفتیم گریه میکنند بعد هم صندوقی می آورند ما را در آن میگذارند و آمبولانس بهشت زهرا خبر می کنند جمعیت می آیند و می روند و ما را در اتاق شیشه ای می برند و کسی ما را میشوید به دستوری که شرع به او گفته است. بعد هم سه غسل می‌دهند و حنوط می‌کنند و …  بعد هم لباس سفید تمیزی به ما می پوشانند و می آیند برای ما نماز می خوانند و در خانه ای می گذارند. در آن را هم محکم می بندند که دیگر نمی توانیم از آنجا بیرون بیایم. بعد هم غذایی می دهند و در مسجد ختم می گیرند و سخنران و مداح و…این ها مال دنیا است.

شب سؤال

حالا خودمان چه می شویم آن شب اول نامش شب سوال است. این را شیعه بیشتر اعتقاد دارد. امام صادق فرمود اگر کسی این را اعتقاد نداشته باشد شیعه نیست. دعایی هم هست که ما شنیده ایم وقتی یکی دو قدمی قبر هستیم دعایی است برای میت می خوانند. وقتی در قبر می گذارند آن را تکان می‌دهند و دعایی می خوانند. به اسم و مشخصات صدایش می کنند مثلا اگر بنده مرده باشم می گویند: “یا جواد ابن هدایت اذا اتاک الملكان المقربان و رسولین من عند الله تبارك و تعالی و سألاك عن ربك و عن نبيك و عن دينك و عن كتابك و عن قبلتك و عن ائمتك” یعنی فرشته هایی که پیش تو می آیند از خدای تو پیغمبر تو دین تو کتاب تو قبله تو و از امامان تو می پرسند. این سوال ها به ظاهر ترسی ندارد.

علامه طباطبایی می فرماید شب اول قبر حکایت یک پرونده است که به یک دستگاه قضایی رسیده است. در همان ساعات اول چند تا سوال کلی می پرسند، بعد تقریباً دستشان می آید موضوع چیست سوال و حساب کتاب برای قیامت است و اینجا فعلاً می‌خواهند تکلیف ما را در عالم برزخ مشخص کنند. برزخ تا آخر عالم طول میکشد ممکن است دویست هزار سال طول بکشد. با همین چند سوال شب اول قبر تقریباً معلوم میشود برزخ ما چگونه است باغی از باغهای بهشت یا گودالی از گودال های دوزخ. باید به حقیقتی که در این دنیا زندگی کرده ایم جواب دهیم.

اولین سوال شب اول قبر راجع به خداوند است پروردگار تو کیست درست باید جواب بدهیم. غیر از این دو فرشته، فرشته دیگری وارد قبر میشود و مسئول شکنجه است. چه کسانی را شکنجه می کند کسانی که غلط جواب بدهند یا بخواهند کلک بزنند. سوال میکند کتابت چه بود مثل بلبل جواب میدهد قرآن یک ضربه میخورد. می پرسد چقدر قرآن می‌خواندی؟ چقدر به فکر فهمیدن آن بودی. چرا با رفتارت آیه های قرآن را زیر پا گذاشتی؟ چرا یک نسلی بیگانه از قران به جا گذاشتی؟ اینکه ما فکر کنیم یک کلمه جواب می دهیم و رد میشویم نیست.

نماز میت

یک نمازی برای آن میت می خوانیم اسمش نماز وحشت است. برای اینکه نترسند بعضی اسمش را عوض کردند و گفتند نماز لیله الدفن. ترس از این است که این سوال ها جدی است مثلاً می پرسند امامت که بود؟ بر فرض اگر بگوید امام علی ممکن است سیلی بخورد چون می پرسند چقدر علی را می شناختی چقدر به علی شباهت داشتی چرا آبروی علی را ریختیی. نمی خواهم بگویم ناامید شوید می‌خواهم بگویم مواظب باشیم تا فرصت هست قدر بدانیم.

گفتیم چه جور توبه ای( توبه مورد قبول از دیدگاه اسلام) قبول میشود، توبه در حال اختیار. توبه در حال اضطرار قبول نمی شود. الان که ما در حال اختیار هستیم این دعا را در مفاتیح بخوانیم برای خودمان بخوانیم چشمانمان را ببندیم و فرض کنیم مرده‌ایم و ما را در قبر گذاشتند و می گویند: ای جواد پسر هدایت وقتی دو فرشته مقرب خدا فرستادگان خدا آمدند از تو سوال می پرسند خدای تو کیست پیامبر تو دین تو و کتاب تو و قبله تو و امامان تو؟ پس در جواب آنها بگو خدای من الله است، “الله جل جلاله هو ربی” در این مدتی که من عمر کردم الله خدای من بود.  پرورش دهنده و صاحب من بود او مالک من بود او فرمانده من بود او مدیر من بود. پیامبرم محمد صلی الله علیه و آله و سلم بود و دین من اسلام بود به احکام اسلام متعهد بودم و مکتب دیگری را قبول نداشتم. کتاب من هم قرآن بود. حالا فرشته ها می پرسند آیا همچنان بر آن عهدی که قرار گذاشتیم پایبند هستی؟ این ها را بخوانیم این دعا تقریباً ۲ صفحه است. این ها را مرور کنیم. اگر موضوع رو به راه بود که خدا را شکر کنیم. امام علی فرمود فرق می کند مرگ به سراغ ما بیاید یا ما به سراغ مرگ برویم باید آماده باشیم.

خدایا عالم قبر و برزخ را عالم روشنایی ما راحتی ما و سربلندی ما قرار بده. خدایا قیامت را روز سرافرازی ما تقدیر بفرما. ما را پاک شده از این دنیا ببر. آنچه برای بندگان خوبت چون خوبند تقدیر می کنی از روی فضل و کرمت بر ما تقدیر کن. همه کسانی که بر ما حقی دارند و علما شهدا پدران و مادران همسایگان شاگردان معلمان ما را نسبت به حقوق آنها سربلند قرار بده. بچه های ما را مایه افتخار ما قرار بده قلب امام زمان را از ما راضی بفرما. دعای اللهم ادخل علی اهل القبور سرور را زیاد بخوانیم برای آمرزش آنهایی که در عالم برزخ چشم انتظار دعای ما هستند.

دانلود فایل صوتی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *