شرح صفحه پنجم دعای ندبه- نقش ما در زمان غیبت

نقش ما در زمان غیبت

معارف دینی به ما می‌گوید آینده خوشی در انتظار جامعه بشریت است. علی رغم این همه ظلم و فساد چشم انداز آینده را خدای مهربان زیبا ترسیم می‌کند. کسی می‌آید و کسانی می‌آیند و وضع جامعه را تغییر می‌دهند. چند صفحه از دعای ندبه آهنگش این است با این کلمه شروع می‌شود کجایی؟ کجاست آن آقا؟ خوب این چند معنا دارد. مهمتر از اون زمان ظهور، نقشی است که ما در آن جامعه خواهیم داشت. نقش ما در زمان غیبت چیست؟


دانلود فایل صوتی (نقش ما در زمان غیبت)


جلسه پنجم:

بسم الله الرحمن الرحیم

ماه عزای سالار شهیدان و شامگاه جمعه تقاضا می‌کنم تقاضا می‌کنم به روان پاک شهیدان به ویژه سید و سالار آنها حضرت ابی عبدالله الحسین علیه السلام و برای تعجیل در ظهور فرزندش مولای ما امام زمان علیه السلام صلواتی تقدیم بفرمایید. معارف دینی به ما می‌گوید آینده خوشی در انتظار جامعه بشریت است. علی رغم این همه ظلم و فساد چشم انداز آینده را خدای مهربان زیبا ترسیم می‌کند. کسی می‌آید و کسانی می‌آیند و وضع جامعه را تغییر می‌دهند. چند صفحه از دعای ندبه آهنگش این است با این کلمه شروع می‌شود کجایی؟ کجاست آن آقا؟ خوب این چند معنا دارد. یک وقتی می‌خواهیم تعریف کنیم در آینده اینطور خواهد شد. یک وقتی می‌خواهیم بگوییم من هم می‌خواهم سهمی داشته باشم. مثل اینکه مثلاً می‌گویند آقایان خانم‌ها ما می‌خواهیم در این محل یک درمانگاه بسازیم. بعضی خوشحال میشوند و بعضی میگویند از من چه کاری ساخته است؟ این مهمه تو بحث ما. امام صادق علیه السلام می‌فرماید مهمتر از اون زمان ظهور نقشی است که ما در آن جامعه خواهیم داشت. هر زمانی که خدا بخواهد امام زمان ظهور خواهد کرد اما اینکه من آدمی هستم که امام زمان می‌پسندد یا نه مهم است. امشب و فردا شب این حرف را می‌خواهیم بزنیم.

فرازهای اولش برای راهنمایی است. أَيْنَ الشُّمُوسُ الطَّالِعَةُ ؟ أَيْنَ الْأَقْمارُ الْمُنِيرَةُ ؟ أَيْنَ الْأَنْجُمُ الزَّاهِرَةُ ؟ أَيْنَ أَعْلامُ الدِّينِ وَقَواعِدُ الْعِلْمِ؟ کجا هستند آن خورشیدهای درخشان؟ کجا هستند ماههای تابان؟ کجا هستند آن ستارگان فروزان؟ کجا هستند نشانه‌های دین و ریشه‌های دانایی؟ خوب ما در زندگی به راهنمایی نیاز داریم مثلا روز و شب یا کوه‌ها این‌ها نشانه‌های خداست برای اینکه راه را گم نکنیم. از راه ماه و ستارگان راه را پیدا میکنیم. ما در دنیای معنویت هم ماه و ستاره لازم داریم تا راه را گم نکنیم.

مثلا در دوران جبهه یک جمعی از رزمندگان گم میشدند. برای من هم پیش آمده. ممکنه اگر خطا کنیم وسط دشمن برویم. این مسئله ی راهنما از نان شب واجبتره. لذا در این دعا همین را میگوییم. یعنی بشر نیازمند رهبرانی است که از جانب خدا اعزام شده اند.

امام صادق (ع) در تفسیر این آیه “وَعَلَامَاتٍ ۚ وَبِالنَّجْمِ هُمْ يَهْتَدُونَ” میفرماید علامتهایی هست و ستارگان که انسانها را راهنمایی میکند. فرمودند علامات ما هستیم. در زندگی ظاهری یک علاماتی لازم است و در زندگی باطنی علامتهای دیگر.

پیامبر عزیز ما فرمود جَعَلَ اَللَّهُ اَلنُّجُومَ أَمَاناً لِأَهْلِ اَلسَّمَاءِ، وَ جَعَلَ أَهْلَ بَيْتِي أَمَاناً لِأَهْلِ اَلْأَرْضِ خداوند ستارگان را در آسمان قرار داد برای امنیت، ما را آفرید برای امنیت مردم. پیامبر عزیز ما که مهربانترین مهربانهاست برای ما پس از خودش نشانه هایی گذاشت. چون تشخیص کار سختی است یکی از اسمهای کتاب آسمانی ما فرقان است. یکی از اسمهای تورات هم فرقان است. فرقان یعنی تشخیص درست از نادرست. خیلی پیچیده و سخت است آنقدر تبلیغات فضا را آلوده میکند که آدم نمیدونه کدام طرف باید برود.

شما خودتان را تصور کنید در زمان پس از پیامبر چند گروه هستند. گروه یا گروهک که همه آنها روی پرچمشان لا اله الا الله نوشته و می‌گویند ما دنبال اسلام و قرآن هستیم. سردسته آنها همسر پیامبر دنبال ایشون راه بیفتیم؟ یکی سردسته‌اش منشی پیامبر معاویه و دیگری سردسته‌اش طلحه و زبیر هستند که سال‌ها در جبهه‌ها در رکاب پیامبر جنگیدند یکی دیگر سردسته‌اش نمازخوان‌ها، نمازخانهایی که اصلاً ما به گرد پای آنها نمی‌رسیم. شبی ۸۰۰ رکعت ۵۰۰ رکعت انقدر بی‌خوابی می‌کشیدند که چشم‌هایشان گود رفته بود. یک مظلومی هست به نام علی کدام را انتخاب کنیم؟ همه میگن خدا. هیچکس غیر از خدا نمی‌گوید. اصلاً آزمون ما همین است که یک بصیرتی پیدا کنیم و تشخیص دهیم کدام راه درست است.
شما الان در همین تهران مثلاً از اینجا می‌خواهید بروید تهرانسر مثلاً ساعت ۵ و ۶ بعد از ظهر که ترافیک هست خب اگر موبایلتان این نرم‌افزار را داشته باشد می‌زنید مثلاً نشان این میگه ۷۰ دقیقه مثلاً تا تهرانسر می‌رسید و این مسیرها هم شلوغه قرمزه خب دل آدم آروم است  فرق می‌کنه با اینکه ندونی دو ساعت دیگه می‌رسی یا سه ساعت دیگه یا می‌گوید یک راه جدید پیدا شده با توجه به شرایط. پیامبر نقشه مسیر را دارد برای رسیدن به مقصد روی نقشه حرکت می‌کند راهنما دارد حالا پیامبر رهبرانی را برای بعد از خودش گذاشته است یک علی. آنهایی که مرض دارند که هیچی آنهایی که ندارند دنبال او باید بروند. دو، رضای فاطمه رضای من است غضب فاطمه غضب من. ببینیم فاطمه در چه جبهه‌ای است. سه ابوذر، آسمان سایه نیافکند بر کسی راستگوتر از ابوذر. ببین ابوذر در کدام گروه است. عمار یاسر، ای عمار تو را گروهی ستمگر می‌کشند. ببین عمار کجاست؟ این‌ها نشانه‌های مهر پیامبر است که برای اینکه دیگران به اشتباه نیفتند شاخص می‌گذارد به این  می‌گویند اعلام الدین.
أَینَ أَعْلامُ الدِّینِ وَ قَوَاعِدُ الْعِلْمِ. اعلام الدین اعلام جمع علم است. علم یعنی پرچم این‌ها تابلوهای دین است.
أَینَ بَقِیةُ اللَّـهِ الَّتِی لاتَخْلُو مِنَ الْعِتْرَةِ الْهَادِیةِ کجاست بقیه الله که عترت هدایت کننده هرگز بدون بقیه الله نبوده و نخواهد بود. کلمه بقیه الله در قرآن است در سوره مبارکه هود آیه ۸۶ بقیه الله خیر لکم ان کنتم  مومنین در قرآن بقیه الله به این معناست خوب دقت کنید. یک مال صد در صد حلال شما دارید و با آن یک کاسبی صد در صد حلال می‌کنید. به سود آن، قرآن گفته بقیه الله. عجب یک سودی که باقی مانده از یک کسب حلاله. بعداً معنایش گسترش پیدا کرده به هر خیری که می‌ماند. برای آیندگان آن هم بقیه الله است. یعنی ذخیره خداست. یعنی خدا به آن نظر دارد.
امام صادق علیه السلام فرمود ما اهل بیت بقیه الله هستیم. امام صادق علیه السلام فرمود مهدی ما وقتی در مکه ظهور می‌کند به کعبه تکیه می‌زند و این آیه را می‌خواند بقیه الله خیر لکم ان کنتم مومنین. بعد هم از آن به بعد هر کس به امام زمان سلام می‌دهد اینطور سلام می‌دهد السلام علیک یا بقیه الله فی ارضه. اینم همینو میگه از خدا باید یک کسی باشد که به ما راه را نشان دهد او باید ذخیره خدا باشد بشر با این فکری که دارد با این عقلی که دارد با این علمی که دارد، این را شب اول هم گفتیم همچنان نیازمند به وحی است. عقل نعمت فوق العاده ای است. ولی انسان خیلی بزرگ است و برای هدف مهمی آفریده شده.
برای زندگی دنیایی اگر پیامبر هم نباشه خونه میسازه و خیاطی و… بعد هم میمیرد. ولی اگر بخواهد زندگی بزرگتری را برنامه ریزی کند از طرف خدا باید کتاب بیاید و پیامبر. خب اگر امام زمان بیاید از ما چه کاری ساخته است؟
أَینَ الْمُعَدُّ لِقَطْعِ دَابِرِ الظَّلَمَةِ کجاست کسی که ریشه ستمگران را قطع میکند؟ خب این کار امام زمان است آماده هستید آقایان؟ آقا سید این درد سر داره درگیری داره! کجا هستند ظالمان در کاخها آنها هواپیما دارند کشتی و بمب دارند با چه سلاحی؟ این که فکر کنیم دعای ندبه همین است که بخونیم و بریم نیست. این کار امام است اگر مردی بیا جلو.
أَینَ الْمُنْتَظَرُ لِإِقَامَةِ الْأَمْتِ وَ الْعِوَجِ أَینَ الْمُرْتَجَی لِإِزَالَةِ الْجَوْرِ وَ الْعُدْوَانِ کجاست آن آقایی که همه منتظرند بیاید تا کجیها را راست کند. اگر بگوییم امام زمان باید بیاید اینها را درست کند که خب دستش درد نکند اما اگر عقیده ما این باشد که امام این کار را با کمک دیگران میخواهد انجام دهد. دیگران مثلا ما هستیم. باید بشناسیم کجی و انحراف و حق و باطل چیست. یه آدم کار درست میخواهد. اگر آماده اید بسم الله
این المرتجی مرتجی از رجا می آید. کجاست آقایی که امید است اگر بیاید جور و ستم را از بین ببرد. از اون سر دنیا خبر می آید امریکا وارد افغانستان شد وارد عراق شد خود عراقیها هم خبر ندارند. میگه ما رئیس دنیا هستیم هماهنگی نمیخواهد. به هرجا بخواهد حمله میکند سالهاست همه دنیا میدانند نفت سوریه را خود امریکاییها میگویند ما میبریم اگر کسی جیگر دارد جلو بیاید. خب حالا اینها که دست ما نیست این کارها را امام زمان میخواهد بکند. عُدوان یعنی تجاوز از اروپا امده یک کشور اسلامی را تصرف کرده فلسطینی ها هم تعدای از انها اردن رفته اند تعدادی هم مصر سوریه لبنان سالهاست.
بعد یک فلسطینی مثلا سنگ میزند به یک اسرائیلی سازمان ملل حقوق بشر که اینها به ما سنگ زدند. کجاست ان اقایی که میخواهد بیاید این تجاوزگری را خوی تجاوزگری را ستمگری را اِزالِه یعنی ازبین ببرد. از ما کاری ساخته است اقایان این هم سخت است ببینیم کار اسانتر پیدا میشود یک گزینه آسانی که ما امشب خانه میرویم بلکه بتوانیم یک کاری کنیم این یکی کمی اسانتر است.
اَینَ المُدَّخِرُ لِتَجدیدِ الفَرائِضِ وَالسُّنَن کجاست آن ذخیره الهی که دوباره بیاید واجبات را مستحبات را احیا کند خب این درگیری ندارد و امریکا در کار نیست و واجبات چیست یکی از واجبات بندگی خداست. نماز بخوانیم روزه بگیریم حج برویم بانوان مسلمان حجاب داشته باشند. امام زمان میخواهد این کارها را بکند چون سعادت بشر در سایه بندگی است. بندگی هم در کتابش اورده که اگر میخواهی به سعادت برسی این کار راباید انجام دهی از این کارها باید فاصله بگیری. امام زمان هم که تشریف می اورند ان فرائض را واجبات را و ان سنن را یعنی مستحبات را میخواهد احیا کند. الان از دست ما کاری ساخته است؟ بله همین نماز را درست حسابی بخوانیم کمک به امام زمان است بچه مان نمازخوان باشد.
اَینَ المُتِخَیِّرُ لِاِعادَة المِلَّةِ وَالشَّريعَة کجاست ان کسی که انتخاب شده ملت یعنی ایین، ایین و شریعت اسلام را برگرداند معلوم است شریعت از دست رفته. اَینَ المُؤَمِّلُ لِاِحیاءِ الکِتاب وَ حُدودِهِ مومل هم از اَمَل یعنی ارزو می اید کجاست ان کسی که ارزو میرود تشریف بیاورند و قران را احیا کنند مرزهای قران را تبیین کند. الان یک کشور علنا روبروی دوربین قران را اتش میزند کشورهای اسلامی چیکارمیکنند؟ این حکام کشورهای اسلامی سرشان به کارخودشان سرگرم است نهایت کاری که کنند یک جلسه ای بگذارند و اگر محکوم کنند اقا روابطت با سوئد نه این موازنه اقتصادی به هم میخورد از من چه ساخته است؟
من که سیاستمدار نیستم من بچه ام را قران یاد بدهم خودم هم دنبال فهم قران باشم یک کسی که قران میخواند تشویقش کنیم این کار که از ما ساخته است من سالهای قبل هم گفته ام مدرسه میرویم برای درس بچه مان همه درسهایش را میپرسیم غیر از قران. ریاضی اش چطوراست دیکته اش چطور است علومش چطور است میگوید این قران را معلم یک نمره بیست به همه میدهد قران روز قیامت شکایت میکند شما از همه درسها پرسیدی.
این صحنه را خودم دیدم یکبار مراسم روز بزرگداشت معلم بود همه معلمها را تجلیل کردند غیر از معلم قران‌ این بیچاره هم اخرش فکر نمیکرد فراموش شده باشد. اخرش خجالت کشید رفت یک جایی پنهان شد اینها کمترین کارهایی که ما میتوانیم انجام بدهیم انجام نمیدهیم. قران تقریبا سیصد قصه دارد قصه های قران را یاد بگیریم برای بچه‌هایمان تعریف کنیم اینکه جنگ با امریکا نیست. شما بفرمایید من قاسم سلیمانی نیستم ارپیجی نمیخواهد بمب افکن هم نمیخواهد قصه های قران را بلد هستید امام زمان علیه السلام می اید اینکار را کند.
اَینَ مُحیی مَعالِمِ الدّین وَ اَهلِه کجاست ان اقایی که می اید پرچمهای دین و دینداران را زنده میکند. اقایان شما خبر دارید امام زمان علیه السلام بعد از اینکه ارامش پیدا شد اولین اقدامشان تشکیل کلاسهای قران است. حدیث از امام صادق علیه السلام که وقتی قیام کننده ما قیام کرد ضَرَبَ فَساطیط،فَساطیط جمع فُسطاط یعنی خیمه یعنی یک فضاهایی را مرتب میکند لِمَن یُعَلِّمُ النَّاس اَلقُران برای معلمان قران کلاس اماده میکند. امام زمان علیه السلام انوقت ما بچه مان تا درسش تمام میشود پدرجان کلاس شنا اسم من را بنویس چشم کلاس بدنسازی چشم شمال هم ما را ببر چشم دوچرخه هم قول دادی یک دوچرخه هم چشم تابستان تمام میشود. دوازده سال گذشته لیسانس هم گرفته هنوز نمیتواند قران بخواند اینها کوتاهیهای ماست.
دوباره به کار سخت رسیدیم اَینَ قاصِمُ شَوکَهِ المُعتَدین کجاست ان اقایی که بیاید و کمر متجاوزگران را در هم بشکند. یادم نمیرود وقتی ترامپ می امد روبرو دوربین یک تبختری یک تکبری از خودش داشت امضا که میکرد با خودم میگفتم خدایا من زنده باشم ذلت این را ببینم. امام زمان یک چنین کاری میخواهد بکند این شوکت مُعتدین یعنی متجاوزین که برای خودشان یک بزرگی خیالی در دنیا درست کرده اند بزند و درهم بشکند. با دست شما میخواهد اینکار را بکند.
اَینَ هادِمُ اَبنیَّةِ الشِّرکِ وَ النِّفاق کجاست آن اقایی که این ساختمانها و سازمانهای شرک و انحراف و کجی را یک بمب بگذارد زیرش و ویران کند حالا این ساختمان کجا هست؟ در فرانسه است نیویورک است کجاهست که اینها مینشینند سرکار میروند حقوق میگیرند تا جوانان امت اسلامی را منحرف کنند.
خیلی سال پیش من این خاطره را شاید گفته باشم این خاطره خیلی غم انگیز است. ما با حاج اقای قرائتی رفته بودیم ماه رمضان بود برای تبلیغ به چندکشور اروپایی اولین کشوری که رفتیم اتریش بود ان دوستان انجا میگفتند حاج اقا میخواهی شبهای اتریش را ببینی ایشان گفتند نمیدانم اگر صلاح است برویم گفتند ساعت دو قرار ساعت دو نیمه شب یک ماشین امد ما را برد نیمه شب های وین را نمیگم جای شما خالی خب خیلی چیزها دیدیم بالای منبر نمیشود گفت یکی از رسمهای انجا در ان زمان البته این قصه برای سی سال پیش است یکی از رسمهایشان این است که به وسیله ادمها تبلیغات میکنند به یک نفر پولی میدهند میگویند شش ساعت یک پوستری را جلو باشد یک پوستر هم پشت کمرش میگویند در این خیابان راه برو مردم ببینند بعد یک جوانی داشت راه میرفت اقای قرائتی از ان مترجم پرسید چی نوشته به این پوستر؟ گفت حاج اقا برویم گفت نه میخواهم ببینم چی نوشته اصرار کرد او هم گفت اینجا فاحشه خانه است توضیح داده که مبلغش چند است کیفیتش خوب است بعدهم اقای قرائتی گفت برویم از ان جوان بپرسیم‌ چه کسی است؟ حاج اقا رسم نیست زشت است گفت من خودم میروم میپرسم رفت به زبان فارسی گفت شما چه کسی هستید؟ او هم مجبور شد ترجمه کند گفت من مصری هستم گفت شغلت چیست گفت معلم گفت دینت چیست؟ مسلمان نشانه مسلمانی چیست؟ روزه بودم امروز یعنی امام زمان علیه السلام برای ما گریه میکند این است دشمن این را میخواهد جوان معلم مسلمان بشود مبلغ کثافتکاری، همین را میخواهد کجاست ان اقایی که بیاید این ساختمان را خراب کند.
اَبنیَّه جمع بناست اَبنِیَّهِ الشِّرک وَ الضَّلال و گمراهی خب اینها تکلیف را برای ما روشن میکنند. من در این زمان چه کنم باید اگاهی و بصیرت پیدا کنیم جوانان ما بروند انحراف در کجاهای دنیاست مبارزه کنند اینها خط امام زمان است. اقایان خانمها بعضیها خیلی ساده گرفته اند میگویند امام زمان برایت بمیرم تو بیایی همه چیز درست میشود منظورش این است مثلا میخوابیم تا ساعت ده صبح تا ده میخوابیم‌ بعدهم یک فیلم سینمایی میبینیم‌ و ظهر میشود‌ و گرسنه میشویم زنگ میزنیم پیتزا اقا یک پیتزا بیاور میگوید سی و هفت صلوات. اینکه خیلی خوب است سی و هفت تا صلوات یک پیتزا بعدهم دوساعت میخوابیم یک دست والیبال بازی میکنیم شب جوجه سلطانی چند تا برگ و کوبیده و اینها چند صلوات ۴۶ تا بعضی‌ها اینطوری فکر میکنند‌ که امام زمان بیاید همیشه لم میدهد و تخمه‌ میشکند و زنگ‌ میزند برایش‌ غذا می‌اورند. امام زمان کارش خیلی سخت است البته که ارزشمند است‌ اینکه فکر کنیم یک قطعه‌ی خوشی در انتظار جامعه بشری است با راهنمایی امام معصوم با پشتیبانی مومنان‌.
اَین مُبیدُ اَهلِ الفُسُوقِ وَ العِصیانِ وَ الطُّغیَان کجاست ان اقایی که این تبهکاران را طغیانگران را گنهکاران را نابود کند.
اَینَ حاصِدُ فُروعِ‌ الغَیِّ وَ الشِّقاق‌ کشاورزان وقتی گندم زرد میشود یک وسیله ای دارند که همان داس حاصِد همان داس قران کلمه حَصیِد‌ هم است یعنی کشاورزی که می‌اید کجاست آن اقایی که بزند به کمر اینهایی که دنبال تفرقه هستند دنبال انحراف و ظلم‌ و زشتی هستند.
اَینَ طَامِسُ آثَارِالزَّیغِ‌ وَ الاَهوَاء کجاست آن اقایی که بیاید پاک کند اثار کینه ورزی را هوسبازی را ادمها باهم صادق باشند صمیمی باشند.
اَینَ قَاطِعُ حَبَائِلِ الکِذبِ‌وَ الاِفتِراء کجاست آن اقایی که این ریسمانهای دروغگویی تهمت زنی را اروپاییها تا چندسال پیش یک جوری تبلیغات کرده بودند که راستگوترین راستگوهای دنیا ما هستیم تا اینکه ترامپ امد چه ابرویی از انها برد. سال اخر ترامپ خبرنگارها میگفتند امروز هشتادوسه تا دروغ گفتی فردا نودوپنج تا یک ابرویی از پشت صحنه امریکا برد که این ظاهرش است فیلم درست میکند که در اتوبان باسرعت میرود و یک گنجشکی به شیشه جلو میخورد و بعد اشکش جاری میشود پا را روی ترمز میگذارد بعد با چند تا چوب کبریت پای گنجشک را با نخ میبندد بعدهم میرود بیمارستان گنجشکها به دکتر التماس میکند ایشان را ببرید زودتر اتاق عمل ای نامرد!
بعد با یک فشار دادن دکمه چند میلیون ژاپنی را میکشد همین چندسال پیش مصاحبه کردند با ان کسی که ژاپنی ها را کشته بود پشیمان هم‌ هستی گفت نه پشیمان نیستم.
اَینَ مُبیدُ العُتاهِ وَالمَرَدَهِ کجاست ان کسیکه از بین ببرد این ستمگران را انهایی که از دین خدا برگشتند ارتداد پیدا کردند.
این هم جمله اخر امشب باشد اَینَ مُستَاصِلُ اَهلِ العِنَادِ وَالتَّضلیلِ‌ وَالاِلحَاد مستاصل یعنی بیچاره‌ کجاست آن آقایی که بیچاره‌ کند آنهایی که دنبال بی خدایی هستند کتاب خدا فرموده همجنس بازی بیراهه است این راه نیست بشریت دارد غلط میرود هشت جای قران راجع به قوم لوط این اقا پرچم‌ برده بالا در مجلس قانونی کرده همجنس‌بازی را میگوید کسی به یک همجنس باز نگاه بد بکند باید زندان برود. بشریت این راهی است که دارد حالا یک اقایی میخواهد بیاید بشریت‌ را به راه درست ببرد کمک لازم دارد. چطور جدش‌ میفرمود هَل مِن نَاصرِ یَنصُرُنی یعنی امام حسین برای جان خودش کمک میخواست؟ برای بیداری ملتها برای هدایت ملتها.
سه شب دیگر ما خدمت شما هستیم ببینیم میتوانیم این دعا را در همین حد ترجمه بگوییم عجب دعای مسئولیت سازی است خیلی سخت است. برویم کربلا حالامن یک وقتی دل خودم را اینطوری خوش میکنم حالا هر چقدر ما بد باشیم یک شباهتی با امام زمان داریم امامی که برای جدش اشک میریزد عرضه میدارد یا جداه ای کاش میبودم کربلا جانم رافدایت میکردم حال که تقدیرات اینگونه شده هر صبح و شام در مظلومیتت اشک میریزم یاجداه فراموش نمیکنم…(نقش ما در زمان غیبت)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *