شرح فرازهای پایانی دعای ندبه- شوق دیدار امام زمان

شرح فرازهای پایانی دعای ندبه- شوق دیدار امام زمان

همه کتابهای آسمانی آینده جامعه بشری را خوش ترسیم کرده اند آیا ما میتوانیم در آن آینده نقش داشته باشیم؟ بله، میتوانیم. هر چه تلاش بکنیم برای ماخواهد ماند، ما که با مردن تمام نمیشویم پیامبر ما امامان ما فرمودند مردن مثل باز شدن در قفس و پرکشیدن به آسمان است. عزیز فاطمه،کی خواهد شد ما از آن چشمه‌های معارف شما سیراب شویم؟ کی خواهد شد از آن آب گوارا به ما بنوشانی؟ کی خواهد شد صبحها و عصرها شما را دیدار کنیم؟(شوق دیدار امام زمان)


دانلود فایل صوتی


 

بسم الله الرحمن الرحیم

اَلسَّلامُ عَلَی المهدی اَلَّذی وَعَدَاللهُ بِهِ الاُمَم اَن یَجمَعَ بِهِ الکَلِم وَ یَلُمَّ بِهِ الشَّعَث وَ یَملَاُ بِهِ الاَرض قِسطاً وَ عَدلاً بَعدَ ما مُلِاَت ظُلمَاً وَ جَوراً شب پایانی این مجموعه عزاداری برای خامس ال عبا سالار شهیدان رهبر آزادگان از خدامیخواهیم این توسلات را از همه در هر کجای عالم قبول بفرماید. از خداوند میخواهیم همه کسانی که در موفقیت ما در مسلمانی ما نقش داشته اند پدران مادران اجداد نیاکان علما شهدا بانیان این مجالس همه را بر سفره ابی عبدالله مهمان بفرماید. بچه های ما الی یوم القیامه از بهترین مسلمانان و شیعیان قرار بده از خداوند میخواهیم این گفتگوهایی که انجام شد از هر اشتباهی به دور و مایه سعادت ما قرار بفرماید. به سهم خودم تشکر میکنم از همه عزیزان بانوان اقایان برادران که در برگزاری این مراسم زحمت کشیدند. خداوند ان شاءالله بهروزی سعادتمندی خیر و برکت و رحمتش را حسن عاقبت برای همه ان بزرگوران شامل بفرماید. تقاضا میکنم به روان تابناک شهیدان به ویژه حضرت ابی عبدالله الحسین صلواتی تقدیم بفرمایید. به روان پاک شهیدان ایران زمین شهیدان این محل این خاندان این اجتماع شهید عزیز قاسم سلیمانی علمایی که ما را هدایت کردند و روح بلند حضرت امام خمینی هم صلواتی تقدیم بفرمایید.

بحث خیلی مهمی را شروع کردیم که‌ توانستیم مطالبی را اندازه توانمان تقدیم کنیم. امشب این را میخواهم بگویم اقایان بانوان ما انسانها یک گذشته‌ای داریم و یک اینده‌ای. باید این گذشته و اینده را بشناسیم‌. گذشته سرمایه ما است تجربیات تلخیها شیرینی‌ها‌ شکستها پیروزیها نیاز داریم. امیرالمومنین علیه السلام به فرزندش‌ امام حسن فرمود یک جوری گذشته را بخوان که انگار خودت بودی در ان زمان نه برای سرگرمی. بعضی کتابهای تاریخی را به خاطر عکسهایش میخوانند. بعضی از قران شناسان گفته اند نیمی از قران راجع به گذشته است. این سرمایه است منتها درباره‌ی گذشته خوشبختانه کتاب نوشته شده یک کسی به نام ویل دورانت تاریخ سه هزارسال گذشته را نوشته همه کشورها تاریخ دارند. هزار سال قبل دو هزار سال قبل ما باید دقت کنیم تاریخ درست را پیدا کنیم و بخوانیم، این برای گذشته. اینده را چه کنیم کتاب ندارد اینده تاریخ اینده جامعه اینده جهان چه خواهد شد از کجا پیدا کنیم دوتا راه داریم اینکه پیشگویی‌های بشری یکی و یکی هم پیشگوییهای اسمانی همیشه بوده اند. در چین در هند ایران مصر یونان یک نخبه هایی که اینده راخبر میدادند الان هم هستند.
مثلا امریکایی ها براساس پیشگویی ها فیلم میسازند با اغراضی که دارند پیشگوییهای بشری چند عیب دارد یک عیبش این است که اشتباه در ان زیاداست مثلا ده تاپیشگویی میکند هفت تای ان غلط در می اید ولی انقدر جذاب است که همان سه تایی که درست است بقیه اش را فراموش میکنند این یک اشکال، اشکال دوم پیشگوییهای بشراین است که دور دستها را نمیبیند تا پنج سال اینده ده سال اینده سی سال اینده نهایت پنجاه سال اینده میگوید دنیا اقتصادش اینطور خواهد شد محیط زیست اینطور خواهد شد اما اگر بپرسی پنج هزارسال بعد میگوید چشمانم نمیبیند. هزار سال بعد میگوید شطرنجی است.
این گزینه اول نمیتوانیم به ان اعتماد کنیم هم پر اشتباه است هم اینده‌های دور را نمیبیند. در مقابل پیشگوییهایی که از فرمانروای عالم از طرف پروردگار به انبیا داده شده بشر تجربه کرده این پیشگوییها درست از اب در امده. مثلا بین موسی بن عمران و پیامبر ما دو هزار سال فاصله است. در تورات پیشگوییهایی که شده بعد از هزار و چند صد سال یک پیامبری می اید به نام عیسی علیه السلام باجزئیات میگویند رخ داده عیسی بن مریم امده برای ششصد و چند سال بعدش بشارت داده پیامبری در حجاز در یک شهری بین دو کوه خواهد امد. اصلا مسیحیها یهودیها در عربستان‌ چه میکنند. خدا رحمت کند ایت الله شهید بهشتی یک کتابی دارد فرموده من تحقیق کردم اینها اهل عربستان نبودند مسیحیها و یهودیهای عربستان اصلا به عشق اینکه ان موعود را ببینند امدند محل زندگی شان‌ هم خیلی خوب بوده کنار دریای مدیترانه فلسطین لبنان در کتابهایشان خوانده بودند از این زمان به بعد پیامبری با چنین شکل و شمایل با این قد و قواره با این خلق و خواهد امد.
حتی یهودیان حجاز صدسال قبل از ظهور پیامبر اسلام امدند ولی متاسفانه وقتی پیامبر اسلام را دیدند یقین کردند که همان موعود است قران میفرماید مثل اینکه کسی که بچه‌اش را میشناسد چون عمیقترین شناخت این است که ادم بچه خودش را از جنس خودش میشناسد یهودیان یک چنین شناختی از پیامبر اسلام داشتند تعداد کمی ایمان اوردند. بقیه لجاجت کردند خدا سلامتی بدهد به اقای میرباقری این سریال سلمان فارسی را فکرکنم بیش از نیمی از ان را ساخته بقیه‌اش را هم بسازد ما زنده باشیم این سریال را ببینیم سلمان فارسی زرتشتی بوده. امد که از جلوی کلیسایی رد شود خیلی کنجکاو بود حق گرا بود محقق به معنای واقعی رفت مسیحیت را مطالعه کرد دید دین بهتر از زرتشتی است یک مدتی میرفت خانواده‌اش هم اطلاع نداشتند کشیش ان کلیسا گفت برادرعزیز من هر چه بلد بودم به تو گفته‌ام تو دیگر اینجا نیا.
گفت من میخواهم زیاد بدانم گفت میخواهی زیاد بدانی سوریه برو انجا کلیسایی است سوریه رفت مدتی انجا بود. ان اقا گفت من همه سوادهایم را به تو یاد دادم میخواهی بیشتر بدانی شمال عراق برو موصل از موصل به ترکیه همینطور شهر به شهر یک انسان فوق‌العاده این اخری عالم مسیحی به سلمان گفت از این به بعد دنبال مسیحیت نگرد. اگر دنبال حق هستی دین جدیدی امده برو و پیغمبرش را پیدا کن. سلمان هم پولدار بوده خیلی دارایی داشته حرکت کرد به سمت حجاز همه اموالش را به غارت بردند خودش را هم به اسارت گرفتند یعنی مدینه امد خدمتکار یک عربی شد. حالا به قول امروزی ها ایت الله‌العظمی بوده پروفسور همه چیزهایی که مسیحیان میدانستند میدانست تا اینکه روزی بالای نخلی بود دید اربابش راجع به پیامبری که تازه ظهور کرده حرف میزند. او هم کنجکاو شد ادرس را پیدا کرد و پیامبر ما را دید یک مقدار خوردنی یا میوه به پیامبر ما داد و گفت این صدقه است. پیامبر هم تشکر کرد و فرمود من صدقه نمیپذیرم‌ داد به یکی از مسلمانها سلمان هم گفت این نشانه اول درست در امد. فردا یک هدیه ای اورد و گفت این هدیه است و روز سوم هم دنبال پیغمبر میگشت حضرت عبایش را کنار زد گفت بیا این نشان نبوت را میخواهی ببینی اینها پیشگوییهای اسمانی است که دقیق از دو هزار سال قبل از ششصد سال قبل مطمئن بودند که رخ میدهند.
یک قصه دیگر این قصه را دوست دارم امشب تعریف کنم در بین جنگهای پیامبر سخت‌ترینش جنگ احزاب است. خیلی جنگ سختی بوده ده هزار نفر از مکه به راه افتادند همه مخالفین اسلام که خودشان باهم اختلافات داشتند دراین قصه اتحاد پیدا کردند ائتلاف کردند به ان احزاب میگویند. یعنی همه حزبها امدند هفده روز وقت بود تا انها برسند پیامبر هم مشورت کردند و سلمان فارسی پیشنهاد یک کانالی داد که دورمدینه کانال بکنند و مقداری کوهستانی بود بقیه که میشد بکنند پنج ونیم کیلومتر میشد تقسیم کار کردند و شروع کردند خندق کندن. یک گروهی هرچه میخواستند بکنند کنده نمیشد نزد پیامبر امدند یارسول الله این خیلی سفت است اینجا حضرت کلنگ را به دست گرفتند و چند ضربه محکمی زدند و برقی جهید و الله‌اکبر گفتند.
رزمندگان جمع شدند یا رسول الله این الله‌اکبر پیامی رسیده فرمود بله الان جبرئیل نازل شد و در پرتو جرقه اول کاخهای قیصر روم را به من نشان داد این معنایش این بود که اسلام تا اروپا پیش خواهدرفت و در پرتو جرقه دوم کاخهای شاه ایران را و جرقه‌های بعدی کاخهای کشورهای دیگر. خب این خبر پخش شد ما اولا در این جنگ پیروز میشویم غیر از این پیشرفت خواهیم کرد تا دوردستها. منافقین شروع کردند متلک گفتن مثلا حرفهایشان الان در تاریخ است حالا من اینطوری ترجمه میکنم جان مادرت همین مدینه را سفت نگه دار فرانسه و المان و کانادا و اینها را اخوندها درست کرده اند سر مردم را گرم کنند خب این یک پیشگویی بود، پیشگویی اسمانی. دیری نگذشت پس از رحلت پیامبر، پیامبر هنوز زنده است سفیر پیامبر وارد قصر قیصر روم شد قیصر روم از او پرسید پیغمبرتان را برای من توصیف کنید او هم توضیح داد که چنین کسی است. قیصر گفت این پیغمبر است این که تو میگویی پیغمبر است. من این را در کتابهای خودمان خوانده ام او پیغمبر است. من هم ایمان می اورم منتها اگر اعلام کنم این قیصری را از من میگیرد. امروزی بگوییم‌ ریاست جمهوری را از ما میگیرند.
شما سلام مرا به پیغمبرتان برسانید و این هدایا را هم به ایشان بدهید و بگویید قیصر در دلش به شما ایمان اورد از کجا میدانست؟ از همان پیشگوییهایی که در کتابهایشان بود و اطمینان داشتند. حالا سوال، اسلام قران درباره اینده جامعه بشری چه پیشگوییهایی کرده؟ یک اینده خوشی در انتظار بشریت است این پیشگویی اول است. علیرغم همه فسادها ظلمها بدیها یک اینده قشنگی را خدا تقدیر کرده. دو، اداره جهان در اینده به دست این افراد خواهد افتاد:
  1.  مومنان
  2. صالحان
  3. متقین
  4. محسنین
  5. مستضعفین
حالا ما نمیرسیم کلمه ها را توضیح دهیم. اداره جهان به دست مومنان صالح خواهدافتاد. حالا بی بی سی هر چه میخواهد بگوید. شبکه منوتو مسخره کند یُریدونَ لِیُطفِئُوا نورَالله بِاَفواهِهِم میخواهند با تبلیغاتشان نور خدا را خاموش کنند نمیتوانند وَاللهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَو کَرِهَ المُشرِکون اسلام همگانی خواهدشد. این همه فیلم میسازند این همه خبر تولید میکنند چاپ قران بیشتر میشود اسلام گرایی بر جمعیت مسلمانان اضافه میشود. من یک وقتی یک کتابی راخوانده ام گسترش اسلام قرن به قرن، قرن اول دوم سوم الان قرن پانزدهم در اسلام هستیم مسلمانها قرن به قرن افزایش پیدا کرده اند نسبت به مسیحی‌ها شتاب بیشتر یهودیها که خیلی جمعیتشان کم است بیشترین دینی که الان است مسیحیت است. ان وقت در بین مسلمانان شیعه ها همینطور پرشتاب برجمعیت شیعه اضافه میشود حالاممکن است یک کسی بگوید اقا این مسلمانها که مسلمان نیستند حالا همین مسلمانهایی که هستند همین شیعه‌ای که حالا ما میبینیم خب این مژده است بشارت است بشریت یک چیزی در اسلام میبیند.

مجبور نمیکنند که کسی مسلمان بشود مسیحیت هم است یهود هم است زرتشتی هم است بودایی هم است این همه دین هرکه بخواهد به سراغش میرود .چرا بیشتر جذب اسلام میشوند چرا جذب قران میشوند با این همه پیشگیریهایی که میکنند تبلیغات زهرآگینی که دارند باز گرایش به اسلام زیاد است. رهبر عزیز انقلاب یک نامه مینویسد جوانهای اروپا جوانهای کانادا اصلا ما نمیگوییم حرفهای مارا بخواند همین ترجمه قران که در اینترنت است همین ترجمه قران را بخوانید علاقمند میشوید اصلا خدایی که قران گفته با خدایی که انجیل گفته از زمین تا اسمان فرق دارد پس پیشگویی اسلام این است اینده به دست خوبان خواهد افتاد.

حالا سوال اقا سید اینهمه وقت ما را تلف میکنی خب به من چه اینده چه وقت است هزارسال دیگر دو هزار سال دیگر پانصد سال دیگر الان من با این قیمت گوشت چیکارکنم‌؟ این را امام صادق علیه السلام جواب داده من به این صورت سوال میکنم ما همین الان درسال ۱۴۰۲ میتوانیم یک سهمی داشته باشیم در حکومت امام زمان علیه السلام؟ امام صادق فرموده بله از اینجابه بعدشروع میشود امام صادق علیه السلام فرمود ان نیروهایی که امام زمان میپسندد اگر شما مهیا کنید فرق نمیکند ان حکومت چه وقت به وجود بیاید نیروهایی که امام زمان میخواهد مومن صالح دلسوز مهربان عالم فعال اینها را نمیرسم من امشب بگویم. خصال یاوران مهدی کتابهایی نوشته شده اولین کاری که از ما بر می‌اید و هیچکس جلوی ما نمیگوید خودمان خودمان را تربیت کنیم این کار که از ما برمی‌اید.
به خودم نگاه کنم اقا ظلم نکن ادم مرتبی باش با خدا رابطه داشته باش با مردم انصاف داشته باش. این کارها که از ما برمی اید. گام بعدی بچه هایمان را یک جوری که امام زمان میپسندد طرف مظلوم باشند مقابل ظالم بایستند به اموال دیگران دست درازی نکنند چشم پاک داشته باشند دامن پاک روح پاک این کار دوم ، یک حلقه وسیع‌تر اقا من در اموزش پرورش کارمیکنم میتوانم دانش اموزانی را تربیت کنم معلمانی را تربیت کنم میتوانم اموزش بدهم خب امام زمان علیه السلام چه وقت تشریف می اورند هر وقت اقا میخواهند تشریف بیاورند من اگر الان تلاش کنم حالا من اینطوری مثال میزنم نمیدانم شما در بازار بورس شرکت کرده اید اقایان نگاه میکنند مثل اینکه نااشناست مثلا پرس وجو میکنی کسی مبلغی دارد میگویند برو مشورت کن همینطور بی گدار به اب نزن.
مثلا مشاوره میگوید پتروشیمی خوب است حالا من اینطور مثال میزنم یک پروژه است پرسود این را خدا پیشنهاد میکند یک سهامی بخرید برای ان پروژه ان نجات بشریت از ظلم به دست امام مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف است الان سهامش را میفروشد بله همه ما میتوانیم ثبت نام کنیم و سهمی را بخریم این کار ما الان است‌. امام صادق علیه السلام فرمود اگر زودتر از دنیا رفتید به قدرت الهی امام مهدی وقتی ظهور میفرماید خداوند شما را زنده میکند به خدمت میگمارد این آرمان شیعه است. این قصه ما اینده خوشی دارد البته باید از گردنه هایی گذر کنیم امید باید داشته باشیم.
ببینید ما راجع به اینده یک کلمه به کار میبریم امید ارزو در عربی است در فارسی هم است در همه زبانها است گاهی راجع به اینده این را میگوییم امیدوارم گاهی این رامیگوییم ارزومندم فرق دارد این دوتا کلمه اقایان فرق دارد البته ما در فارسی به جای هم، هم به کارمیبریم البته درستش این است امید را جایی به کارمیبرند که شدنی است. مثلا یک کوهنوردی میگوید امیدوارم قله دماوند را فتح کنم زحمت دارد اما نشدنی نیست. شاید اساتید به او میگویند که سه سال باید کار کنی ولی اخرش موفق میشود به این امید میگویند. امیدوارم من جزو صدنفر اول کنکور باشم این امید است.
آرزو بیشتر در ذهن است ارزو را بخواهیم مثال بزنیم پیرزنی که ارزو کند دختر شود یا پیرمردی من نزدیک هفتاد سالم است وای وای کجایی جوانی تمام شد دیگر برنمیگردد حالایکی مثل زلیخا پیداشود یک اقایی سلحشور گریمور مثلا بگوید این خانم را چیکارش کنید نه دیگر به این ارزو میگویند. ارزو باید اه بکشی دیگر نمیشود. حالا سوال امدن امام زمان علیه السلام من از شما میپرسم امید است یا ارزو؟ امید است. خدا گفته وَعَدَاللهُ الَّذینَ اَمنوا مِنکُم وَعَمِلواالصَّالِحات لَیَستَخلِفَنَّهُم فِی الاَرض خواهدشد به حق خود خدا خواهدشد. پیغمبر وعده داده امیرالمومنین وعده داده فاطمه زهرا خوبان عالم وعده داده اند که خواهد شد. منتها زحمت دارد خیلی هم زحمت دارد همان مثال کوهی که زدیم.
شما حساب کنید یک کشتی گیر را به او میگویند رقیبت در امریکاست رقیبت در یوگسلاوی و مجارستان و ترکمنستان است با اوخیلی کارکرده اند تو باید با او کشتی بگیری پس این مقدمه منبر امشب. همه کتابهای اسمانی اینده جامعه بشری را خوش ترسیم کرده اند ایا ما میتوانیم در ان اینده نقش داشته باشیم؟ بله میتوانیم هر چه تلاش بکنیم چه خواهدماند برای ما، ما که با مردن تمام نمیشویم پیامبر ما امامان ما فرمودند مردن مثل باز شدن در قفس و پرکشیدن به اسمان است. مردن نیستی و هلاکت نیست میرویم جای دیگر اسلام درباره مردن این کلمه را به کاربرده: وَفات. تَوَفَّی میرویم جای دیگر. تهرانیها یک کلمه ای را به کار میبرند درست نیست میگویند فلانی فوت کرد غلط است در هیچ حدیثی این کلمه را نداریم فوت کرد یعنی تمام شد اصلا نگوییم تمرین کنیم این کلمه را کسی که میمیرد به کارنبریم وفات کرد یعنی جای دیگر رفت. انجا کجاست یک دنیایی است که امامان ما توضیح داده اند عالم برزخ، بعد از انجا میرویم جای بزرگتر. حقیقی تر از این مجموعه‌ی حیات بشر است.
حالا بعد از این توضیحات به اندازه ای که وقت داشته باشیم خیلی هم وقت کم است نمیرسیم خیلی دلم میخواست تا اخرین فرازهای دعای ندبه را بخوانیم امشب یک مقدار بیشتر صحبت کنیم. فرازها را در حد ترجمه یک صلوات بفرستید. این همان عاشقانه‌ها است کاش بچه های ما مقاله بنویسند همانها را از همین جا میخواهم بخوانم بِنَفسی اَنت جانم فدایت مِن مُغَیَّبِِ لَم یَخلُ ای پنهانی که پنهان نیستی حضور داری ولی خدا اینطور خواسته میدانم درجمع ما، امام صادق علیه السلام فرمود در جمعهای شما تشریف می اورند بِنَفسی اَنت مِن نَازِحِِ مَا نَزَحَ عَنَّا جانم فدایت ای دوری که دورنیستی نزدیکی.
بنشینیم حرف بزنیم با امام زمان علیه السلام در حرفهایمان اشکال ندارد مشکلاتمان راهم بگوییم ای پسرفاطمه من مریضی دارم من جوان دارم این جوانم باید ازدواج کند دستش خالی است ان یکی مریضی لاعلاج دارد همین ها را هم بگوییم دوست دارند امامان ما خدا به انها آبرو داده برای ما دعا میکنند. حتی با امام زمان درددل کنیم ای پسر فاطمه نمیدانم حریف خودم نمیشودم گناه میکنم توبه میکنم گناه میکنم توبه میکنم شما یک نظری کنید به قلب ما. هفته‌ای دوبار امام زمان کارنامه را می‌بینند همینکه میبیند گناه کردم گریه میکند برای‌ما استغفار میکند یک چنین کسی را داریم یک پشتوانه قوی داریم انهایی هم که مسائل درشت تر را می‌بینند جهان اسلام چه میشود انقلاب چه میشود چند صد هزار جوان، هر جوانی را شما حساب کنید پدرمادرهایشان امده یکی یکی میروند دل ادم یک جوری میشود این جوان را این مادر بدرقه کرد پدر بدرقه کرد در خانه آن یک شهید یک مفقود یک مریض خب اینها برای اسلام اینکار را کرده اند چه خواهد شد ای امام زمان تو کمک کن.
گاهی سوءمدیریت میبینیم از خودی‌ها چیزهایی میبینیم دل ادم میگیرد این اقای وزیر این اقای وکیل قدرت داشته اختیار داشته درست اداره نکرده دل ادم میسوزد میتوانیم با امام زمان علیه السلام در میان بگذاریم مسئولین با امام زمان بنشینند از روی اخلاص از روی صفا خب تهاجم بیرون هم است او میداند مجموعه اینها است که این وضع را به وجود اورده بعضی‌ها فکرشان از همه اینها بلند است این امت اسلامی دو میلیارد است سرنوشت اینها چه میشود. بعضی‌ها از این هم فراتر فکر میکنند یک‌ وقتی کسی امده بود پیش حاج اقای قرائتی گفت حاج اقا نمیشود راجع به این هندی‌ها درهند یک میلیارد، یک میلیارد هستندکه مسلمان نیستند هستندکسانی که سنگ میپرستند بت میپرستند اصلا ما برویم با انهاحرف بزنیم خدا را به اینها یک میلیارد هم در چین هستند بعضی‌هاکه افکار بلند دارند وسیع فکر میکنند خب امام زمان علیه السلام همین‌ها رانگاه میکند.
بنشینیم با امام زمان عاطفی خودمانی حرف بزنیم از من چه کاری ساخته است بِنَفسِی اَنت اَمنِیَّهُ شَائِقِِ یَتَمَنَّی مِن مومِنِِ وَ مُومِنَهِِ ذَکَراً فَحَنَّا جانم فدایت خیلی ها ارزو دارند تو را ببینند مشتاق دیدنت هستند. در بین خانمها در بین اقایان مِن مُومِنِِ وَ مومِنَه زنان باایمان مردان باایمان بِنَفسی اَنت مِن عَقیدِِ عِزِِّ لا یُسامَی برایت بمیرم ای کسی که همه وجودت عزت است اگر ما هم عزت بخواهیم باید به تو نزدیک بشویم.
جانم فدایت ای درخت ریشه داری که شبیه تو پیدا نمیشود جانم فدایت ای نعمت دیرینه ای که مانند نداری. خیلی من دوست داشتم در این شبها فرازهای دعای ندبه را میخوانیم اگر مشابه ان در قران است بیان کنم امشب هم میخواهم بگویم سوره یوسف ایات۸۴تا۸۷ حضرت یعقوب علیه السلام براساس حکمت خدا حدود سی سال یا بیشتر در فراق یوسف اشک میریخت. انها میگفتند یوسف تمام شد هر روز مسخره میکردند حتی بچه ها فامیلها حضرت یعقوب را مسخره میکردند.
من یک وقتی با یکی از دوستان قرار گذاشتیم مثلا شنبه صبح ساعت هشت بعد از روی شوخی البته به من گفت ساعت هشت می‌ایی گفتم بله گفت رئیس شما هزار سال است که میگوید می‌ایم نمی‌اید. منظورش امام زمان بود به خدا اقا می‌اید راستگوترین راستگویان این وعده را داده‌اند منتظر باشید این از ان انتظارهایی‌ است که توهم و خرافه نیست حقیقت است. وَ تَوَلَّی عَنهُم فامیلها و بچه‌های حضرت یعقوب پشت کردند با او قهر کردند وَقالَ یعقوب گفت یَا اَسَفَی عَلَی یَوسُف غصه میخورم بریوسف وَابیَضَّت عَینَاهُ مِنَ‌الحُزن نابینا شد. سفید شد چشمانش از غصه فَهُوَ کَظیِم خشمگین است این خشمش را فرو می‌برد قَالوا بچه‌هاگفت تَاللَّهِ تَفتَاُ تَذکُرُ یوسُفَ حَتَّی تَکونَ حَرَضاً از بس یوسف یوسف کردی چقدر یوسف یوسف میکنی مریض شدی اَو تَکونَ مِنَ‌الهَالِکیِن داری از بین میبری خودت را.
ببینید اقایان امامان ما وقتی این ایات را تفسیر کردند به امام زمان تشبیه کردند. این معنایش این است که منتظر باید یاد کند ان کسی را که میخواهد ببیند صبح ظهر شب وقت بی‌وقت باید به زبان جاری کند اسمش را بیاورد اشک بریزد. تَاللَّهِ تَذکُرُ یوسُف به خدا مدام یوسف را می‌اوری حالا نزدیک است بمیری تَکون مِنَ‌الهَالِکیِن ؛قَال اِنَّما اَشکُوا بَثِّی وَ حُزنِی اِلَی الله من این شکایتم را این غصه ام را فقط با خدا در میان میگذارم وَ اَعلَمُ مِنَ‌الله مَا لَا تَعلَمون یک چیزی میدانم شما نمیدانید. ما خواهیم دید یوسف را یَا بَنِیَّ فرزندانم اِذهَبوا بروید فَتَحَسَّسُوا مِن یُوسُف پیدا کنید یوسف را وَ اَخیهِ بِنیامین را وَلَا تَیاَسُوا مِن رَوحِ‌اللَّه از رحمت خدامایوس نشوید اِنَّهُ لَا یَیاَس مِن رَوحِ‌اللَّه اِلَّا القَومُ الکَافِرون.
 اِلَی مَتَی اَحارُ فیِک تا کی من سرگردان باشم وَ اِلَی مَتی وَ اَیُّ خِطابِِ اَصِفُ فیِک چگونه وصف کنم تو را وَ اَیَّ نَجویَ چطور با تو راز و نیاز کنم عَزیزُُ عَلَیَ اَن اُجَابُ دونَکَ وَ اُنَاغَی خیلی برای من سخت است دیگران جواب من را می‌دهند اماشما هیچ جوابی نمیدهی. عَزیزُُ عَلَیَّ اَن اَبکیَّکَ وَیَخذُلُکَ الوَری خیلی برای من سخت است که من بر تو می‌گریم و مردم تو را تنها گذاشته اند خار کرده اند تو را، عَزیزُُ عَلَیَّ اَن یَجریَ عَلَیکَ دونَهُم مَا جَری هر روز یک جریانی برایت درست میکنند.
هَل مِن مُعین ایا کسی است به من کمک کند؟ میخواهی چکار کنی فَاُطیِلَ مَعَهُ العَویل وَ البُکاء جمعی بنشینیم گریه کنیم هَل مِن جَزوع فَاُسَاعِدَ جَزَعَهُ اِذا خَلَا یک جمعی جای خلوتی پیدا کنیم بیاییم جزع کنیم ناله کنیم. کجاست آن عزیزی که دنیا در انتظارش است هَل اِلَیکَ یَابنَ اَحمدَ سَبیلُُ ای پسر پیغمبر ایا راهی است ما به شما برسیم فَتُلقَی دیدار کنیم شما را، مَتَی نَرِدُ مَناهِلَکَ الرَّویَّه فَنَروَی کی خواهد شد ما از ان چشمه‌های معارف شما سیراب شویم؟ کی خواهد شد از ان اب گوارا به ما بنوشانی؟ کی خواهد شد صبحها و عصرها شما را دیدار کنیم؟ (شوق دیدار امام زمان)
آن شرایط را آن وضعیت را ببینیم تُرَی اَتَرانَا نَحُفُّ بِک میشود شما یک نگاهی به ما کنید در حالتی که انتَ تَوُمُ المَلَا شما رهبری جامعه را بر عهده داشته باشید پیشاپیش ما باشید وَ قَد مَلَاتَ الاَرضَ عَدلاً عدالت را در جهان همگانی کنید. وَ اَذَقتَ اَعداءَکَ هَواناً وَ عِقاباً دشمنان را بچشانی کیفرشان را. خب نمیرسیم بقیه‌اش را اَللَّهُمَّ اَنتَ کَشَّافُ الکُرَبِ وَ البَلوَی دیگر راز و نیاز با خدا و به ابروی امام زمان در روزگار دیگر امام زمان فرمود الگوی من فاطمه دختر پیغمبر است.
برویم در خانه فاطمه زهرا یا فاطمه الزَّهراء یا بِنتِ رَسولِ‌الله یا قُرَّةَ عَینِ‌الرَّسول یا سَیِّدَتَنا وَ مَولاتَنَا اِنَّا تَوَجَّهنا وَاستَشفَعنَا وَ تَوَسَّلنا بِکِ اِلَی‌الله وَقَدَّمناکَ بَینَ یَدَی حاجاتِنَا یا وجیهَهً عِندَالله اِشفَعی‌لَنا عِندالله یک بار هم برای حاجت دیگران بگوییم یاوَجیهَهً عِندَالله‌ اَشفَعی لَنَا عِندَالله ما دردمند تو ایم یا فاطمه مددی ما مستمند تو ایم یا فاطمه مددی در اخرین دیدارش عرض کرد یا ابالحسن شب مرا غسل بده شب مرا کفن کن شب بر من نماز بگذار شب مرا به خاک بسپار. شب به نیمه رسیده طبق وصیت بی بی اسما را صدا زد بیا اسما بریز اب روان اسما به جسم اطهر زهرا ولی اهسته. امیرالمومنین فرمود این روزهای اخر بدنش خیلی نحیف شده بود بدن همسر مظلومش را غسل داد کفن کرد نماز گزارد بچه ها را صدا زد عزیزانم بیایید برای اخرین بار با مادرتان وداع کنید دستهای بی‌بی از کفن بیرون امد بچه‌ها را بغل کرد منادی ندا داد علی اهل اسمان طاقت ندارند همه صدا بزنید یا زهرا… (شوق دیدار امام زمان)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *