فرزند دختر در قرآن

فرزند دختر در قرآن

فرزند دختر

فرزندان ما ادامه ی هستی ما هستند. امیدهای آینده ی ما هستند. درباره فرزند دختر در قرآن چند آیه مطرح شده است. سوره مبارکه آل عمران از آیه ۳۵ به بعد، سوره نسا از آیه ۳۴ و …


دانلود فایل صوتی


بسم الله الرحمن الرحیم

الهی انطقنی بالهدی و الهمنی التقوی
شب میلاد مسعود حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها شخصیتی که امام رضا علیه السلام در ستایش او فرمود در پیشگاه خدا جایگاه بلندی دارد.

تقاضا میکنم به روان تابناک بانوی معصوم اسلام حضرت فاطمه ی معصومه صلواتی هدیه بفرمایید.اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم. برای دل تسلای آسیب دیدگان حادثه آبادن هم صلواتی هدیه بفرمایید. اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
موضوعی را که برای این جلسه انتخاب کردیم فرزند دختر است. اونهایی که در جمع شما دختر دارند دست بلند کنند ببینم. ماشالله ماشاالله خیلی عالیه، خیلی عالیه خدا به همتون ببخشه و مایه افتخارتون باشه.

قران کریم فرزند را ادامه ی وجود ما میداند. امیرالمؤمنین علیه السلام در نامه ی ۳۱ به فرزندش مینویسد تو بخشی از من نه، تو همه ی من هستی. انسان جاودانگی و بقا رو دوست داره. بچه ی ما، ادامه ی هستی ما هستند. امیدهای آینده ی ما هستند. در زمان جاهلیت اینگونه که قرآن نقل میکنه نظر بدی به دختر داشتند. وقتی مردی صاحب دختر میشد از خشم چهره اش سیاه میشد و چه بسا اون دختر را به صورت پنهانی به خارج شهر میبرد و دفن میکرد. زنده، زنده. اسلام عزیز که آمد دیدگاهش این شد.

سخنان پیامبر اکرم درباره فرزند دختر

پیامبر عزیز اسلام فرمود:

 • از خوش قدمی یک زن این است که اولین فرزندش دختر باشد.
 • تربیت یک دختر برابری میکند با تربیت ۷ پسر این نشان میده که تربیت دخترها هم از ظرافت برخورداره هم از اهمیت.
 • سوغاتی که میخرید، هدیه که میخرید، اول به دختران بدهید.
 •  دختران مایه برکت اند، دختران مایه بشارت اند، دختران مایه انس اند.
 •  شخصی که دارای یک دختر باشد خدای متعال کمک کار او ، معین اوست و برکت و مغفرتش را شامل حال او میکند.
 • در هر روز ۱۲ برکت و رحمت به خانه ای که دختران در آن خانه زندگی میکنند نازل میشود.
 • دختران باقیات صالحات اند. این کلمه قرآنی است. باقیات، صالحات.
 • شخصی که دارای یک دختر باشد برای او بهتر است از هزار حج و هزار جهاد در راه خدا و هزار قربانی شتر .
  فکر نکنم شما تا حالا شتر قربانی کرده باشید!
  چنده یه شتر؟
  حالا ضرب کنید در هزار و هزار مهمانی دادن.
 • شخصی که دخترش را خوب تربیت کند از آتش دوزخ در امان است.
 • شخصی که دارای فرزند دختر است و به اون آزار نمیرساند و به او توهین نمیکند و فرزند پسر را بر او ترجیح نمیدهد خداوند او را به بهشت میبرد.
 • شخصی که نیازهای معیشتی دختر مسلمانی را تامین کند بهشت ارزانی او میشود.

امام سجاد علیه السلام وقتی صاحب فرزند میشد از جنسیت او نمیپرسید. دختر است یا پسر؟ نه! از سلامت او سوال میکرد.
امام صادق علیه السلام فرمود: هنگامی که شخصی دارای دختر میشود خداوند فرشته ای را به سوی او میفرستد اون فرشته بال خود را بر سر و صورت اون دختر میکشد. بعد حضرت فرمود: دختران بلورند. بلور یعنی زود میشکنه. مراقبت میخواد. مواظبت میخواد. یا تشبیه شدن به گل که نشان دهنده ظرافت اونهاست. پیغمبر فرمود: رأفت خداوند نسبت به دختران بیشتر است.
پیامبر به مردی که دختردار شده بود و ناخوشایندش بود فرمود: دختر گلی است که او را می بویی. رزقش هم با خداست.
پیغمبر فرمود: ای مردم کسی که دارای ۳ دختر است او را کمک کنید، به او قرض بدهید، به او محبت کنید.
همچنین فرمود: اگر کسی ۴ دختر داشته باشد به او اجازه میدهند از هر دری از ۸ در بهشت وارد شود. بهشت ۸ در داره. بعضیاش درهای اختصاصی است مثلا باب المجاهدین (رزمندگان) یا باب الصابرین( شکیبایان) ولی کسی که ۴ دختر داشته باشه به او اجازه میدن از هر دری که امتیازاتی داره درهای بهشت.
اینها سخنانی است از پیامبر که خواسته تغییری در فرهنگ ایجاد بکنه. در جامعه ای که دختر را مایه ی عار میدانستند. خجالت میکشیدند وقتی دختر دار میشدند. خداوند جوری طراحی کرد پیامبر ما پسرانی داشته اونها در کودکی از دنیا رفتند و یادگار بزرگترین پیامبر یک دختر شد و خداوند لقب کوثر را یعنی موجودی که سرچشمه ی برکت است.
عرب ها طعنه میزدند به پیامبر که او ابتر است یعنی بقا نداره، ادامه نداره، استمرار نداره؛ اما خداوند فرمود: بسم الله الرحمن الرحیم انا اعطیناک الکوثر ای پیامبر در برابر این نعمت بزرگ فَصَلِ، نماز بگذار. و انحر، شتر قربانی کن. ان شانئک هو الابتر.
اونی که طعنه میزد ۱۱ تا پسر داشت. پسرانش تا همون مدتی که خودش زنده بود، بیماری ها و به شکل های خیلی بدی یکی پس از دیگری از دنیا رفتند و از پیامبر عزیز ما دختری باقی ماند که الان در جهانی که حدود ۷ میلیارد جمعیت داره. شبکه ای، شجره ای شناخته شده با این جمعیت به اندازه ی سادات فاطمی وجود نداره یک شبکه ی شناخته شده در جهان. در قاره های مختلف که اینها شناسنامه دارند. ما فرزندان این بانوی بزرگ هستیم تازه در شرایطی که بنی امیه، بنی مروان و بنی عباس کمر بستند از فاطمیون اثری نماند اونها رو زنده زنده لای دیوارها میگذاشتند. زنده زنده توی چاه ها می ریختند ولی خدا اراده کرد که نسل پیامبراز این دختر در جهان باقی بماند و یکی از فرزندانش ذخیره ی خدا، بقیه ی خدا، بقیه الله خیر لکم ان کنتم مومنین.

به دخترانتون ببالید. به دخترانتون مباهات کنید. در تربیت دختران دقت کنید. حالا ما بحثمون چون بحث قرآنی است به اندازه ی زمانیکه داریم ۲ فراز از قرآن را اینجا میخوام معنا بکنیم درباره ی ۲ دختر.

دختران قرآنی

فراز اول : سوره مبارکه آل عمران از آیه ۳۵ به بعد. صلواتی تقدیم بفرمایید اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.
خب قصه ای است تقریبا نیمی از قرآن قصه ها هستند از ۶ هزار آیه ۳ هزار آیه قصه ها هستند. قصه های شیرین، آموزنده. قصه درباره ی پیامبری است به نام عمران. اسم این سوره هم هست آل عمران یعنی خانواده ی عمران. عمران ازدواج کرد با یک بانویی به نام حَنّه با ح حسنی، حنّه. ولی خب بچه دار نمیشدن. پیامبر عزیز ما هر وقت عقد دختر پسرا رو میخواند در همون مراسم عقد برای فرزنددار شدن اونها دعا میکرد. الان متاسفانه سن ازدواج بالا رفته. طالب ازدواج کردن کمه. اونهایی که ازدواج میکنند فاصله ی زمان ازدواج و اولین فرزند مثلا در ۳ دهه ی قبل این فاصله میانگینش بوده ۱ سال الان شده ۵ سال یعنی پس از ۵ سال اولین فرزند و بعد هم دیگه طالب فرزند دوم و سوم و چهارم و پنجم و ششم و هفتم و خیلی کم هست. از من بپرسید استاندارد تعداد بچه ها ۵. الان داریم صاحب ۵ فرزند در اینجا؟ بله خیلی مشکل دارید. ۵ فرزند حداقل. استاندارد یعنی حداقل ها. حداقل ۵ فرزند.

هزینه هاش همون خدایی که گفته من رزق میدهم به نهنگ های دریا، به پرنده ها، به مورچه ها. بله خداوند در سوره شوری آیات ۴۹ و ۵۰ اول این رو میفرماید : و لله ملک السموات و الارض . فرمانروایی آسمان ها و زمین مال اونه .همون خدا ( یهب لمن یشا اناثا) به هر که بخواهد دختر میدهد ( و یهب لمن یشا الذکور ) به هر که بخواهد پسر میدهد و به که بخواهد هر دو و به هرکه بخواهد هیچکدام.
ولی قبل از اینکه بفرماید فرزند میدهد منبع مالی و بودجه اش رو مشخص کرده. خودش میفرماید: من همون خدایی هستم که روزی شما و بچه هاتان را میدهم منتها اعتقادات وقتی ضعیف شد هی شک میکنه یعنی میگه بله این خدایی که من میشناسمش به ۳ نفر میتونه روزی بده به ۴ نفر بعید میدونم به ۵ نفر نه خیلی بعیده به ۶ نفر نه اصلا محاله. این معناش اینه دیگه. اون دوستانی که میگن خرجش، هزینش، دولت و ملت باید کمر ببندند بیان تو مسیر مشیت خدا. خب، ها مجلس هم هست. مجلس و قوه قضائیه و رئسا و مرئوسین. خب بریم سراغ این قصه. عمران بچه دار نمیشد.
خب حالا بحث ادامه داره ما فعلا امروز راجع به ..
فرزند کمیتش، کیفیتش، همش و باید راجع بهش صحبت بکنیم.
در قران کریم راجع به هر دو . یکی از نعمت های ویژه خود همین کمیته. (فکثرکم ) یعنی وقتی فهمیدیم خدا اینکه کثرت رو دوست داره برای کیفیتش هم همزمان باید برنامه ریزی کنیم. نه بچه های بی کیفیت نه. در بین دعاهای قرآن یک دعا هست که حضرت علی علیه السلام زیاد میخوانده اونم درباره همین بچه هاست. ( ربنا هب لنا من ازواجنا و ذریاتنا قره اعین ) پروردگارا همسر و فرزندان مرا مایه ی افتخار، مایه ی افتخار یعنی باید درست تربیت بشن. مایه مباهات، بگم بتونم به دیگران بگم اینا هستن بچه های من. ( و جعلنا للمتقین اماما ) بچه های من رو مدل زندگی دیگران قرار بده.

این معناش این نیست اگه کم بودن خوب تربیت میشن. هیچ تحقیقی نشان نمیده اونایی که بچه ی کمتر دارن خوب ترن. الان هیچ تحقیقی وجود نداره که هرچه تعداد کمتر شد خوب تر تربیت میشوند. اونور آبی ها هم که از دهه ی ۶۰ هی فشار اوردن به ما، بودجه ی هنگفت دادن، از طرف یونسکو بودجه های فراوان که شما بچه هاتون رو کم کنید. الان خودشون به نتایجی رسیدن که همین این ۵ فرزند، این نتیجه ای است که انگلستان بهش رسیده. الان چندین سالِ انگلستان اعلام میکنه ۵ فرزند. یعنی همونایی که ما را تحت فشار گذاشتن دهه ی ۶۰ ، از دهه ی ۷۰ و ۸۰ و ۹۰ ما آمدیم سیر کاهشی پیدا کردیم . خود اونها، خدا رحمت کنه مرحوم آقای حسینی تهرانی شاگرد علامه ی طباطبایی همون وقتا یه کتابی نوشت که سرنخ این قصه اسرائیل است. که بعضیا میخندیدن مثل آقای عطاالله مهاجرانی و تو سخنرانی هاش مسخره میکرد این کتاب را و این گفته ها را که روی نقشه ای بود که جمعیت ایران به شدت محدود بشه که الان برسد نرخ جمعیت به حدود مثلا صفر یا به نیم درصد مثلا.
نه وقتی کمیت و کیفیت هر دو با هم. ولی امروز میخوایم راجع به دختر صحبت کنیم. عمران بچه دار نمیشد توسل پیدا کرد به خدا چون قران میفرماید: ابراهیم ، زکریا ، عمران . اینا شخصیت هایی هستند که بچه دار نمیشدن، از خدا عاجزانه میخواستند. خدایا ما بچه میخوایم. در خواب دید که خدا به او پسری داده مبارک. خانمش حنّه هم از یه کوچه ای گذر میکرد دید پرندگانی دارن به جوجه هاشون دانه میخورانند. این خانم هم دلش شکست و اشکش جاری شد و گفت: خدایا خب به این پرنده چند تا جوجه دادی خب بده به من هم بده.

آمد به خانه و زن و شوهر یه امیدی در دلشون ایجاد شد که صاحب بچه میشن بر اساس خوابی هم که عمران دیده بود. به نظرشون رسید که بچه پسر است. مدتی نگذشت که این مادر احساس کرد بارداره. در همون دوره ی بارداری نذر کرد. قصه ای که قرآن نقل میکنه از اینجا به بعده. سوره نسا از آیه ۳۴ .

( اعوذ بالله من شیطان الرجیم اذ قالت امراه عمران ربی انی نذرت لک ما فی بطنی محررا ) یاد کنید قرآن خوانها. یاد کنید این قصه را. اذ یعنی همین  قطعه هایی در تاریخ گذشته هست امروز به درد شما میخوره. چه قصه ای را ؟ اونگاه که همسر عمران گفت پروردگارا من نذر کردم پسری که در شکم دارم این در راه دین تو باشه، وقف دین تو باشه، برای تبلیغ دین تو در بیت المقدس. پسرانی بودن درس دین میخواندن و به مردم دین را تعلیم میدادند. ( فتقبل منی ) پروردگارا این نذر را از من قبول کن. ( انک انت السمیع العلیم ) تو شنوای دانا هست . ( فلما وضعتها ) وقتی حنّه بچه را به دنیا آورد. ( قالت ) گفت ( رب انی وضعتها انثی ) خدایا من دختر به دنیا اوردم. ( و الله اعلم بما وضعت ) خدا میداند به چه کسی چه بچه ای بدهد چه زنی چه بچه ای را به دنیا بیاورد. اما ( و لیس الذکر کالانثی ) دختر مثل پسر نیست.

دختر یه محدودیت هایی داره. پسران میتونن در بیت المقدس اون دوره ها را ببینند. اصلا جایی واسه دخترا نیست. من چی کار بکنم؟ منم بر اساس اون خواب یه همچین نذری کردم( و انی سمیتها مریم) من اسم این دختر رو مریم گذاشتم. مریم از اسم هایی است که خوش معناست.
امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود : اولین حق فرزند به پدر و مادر نام نیک است. دست کم نگیرید. در حدیث داریم روز قیامت شما را با همین اسم ها صدا میزنند و بسیاری هستن روز قیامت در پیشگاه خدا از پدر مادرشون به خاطر اینکه اسم خوش معنایی براشون گذاشتند تشکر میکنند.
میریم معناش چیه ؟ کمک کنید. نیکو، یه جواب دیگه. نمیدانیم.
مریم یعنی دختر عبادت کننده. دختر عبادت کننده. یک سوره در قرآن به نام این بانو آمده. خب اسمش رو گذاشت بعد چی؟ ( و انی اعیذها بک و ذریتها من الشیطان الرجیم) اسلام آینده نگری را به ما تعلیم میده. فقط راجع به فرزندان نباید دغدغه داشته باشیم. فرزندانِ فرزندان. فرزندانِ فرزندانِ فرزندانِ فرزندان. مثلا کسانی که ما اصلا زنده نخواهیم بود ولی از نسل ما قدم میگذارند ما میتونیم درباره ی شکل و شخصیت اونها امروز یه کار بکنیم ذریه. حدیث داریم اگر ۱۰۰ نسل از شما گذشته باشه هر نسل رو ۲۵ سال اگه حساب بکنیم میشه ۲۵۰۰ سال . ۱۰۰ نسل از شما گذشته. یکی از دودمان شما خدمتی یا عبادتی کند شما در ثواب او شریکید. خب این معناش چیه؟ معناش اینه که زحمتی که امروز ما میکشیم همین حتی تو مسائل معیشتی. میگه حاج آقا یه شغل جواب نمیده. تازه میرسم خونه خسته، کوفته، یه کار دیگه باید بکنم. خانمم باید کار بکنه تا یه زندگی رو …خب این یه برکتی درش هست که حتی هزار سال گذشته همچنان سودش به حساب ما واریز میشه، ذریه.

یه نکته دیگری که در این آیه هست  بچه های ما که در معرض خطرند، شیاطین جنی و شیاطین انسی میخوان آسیب برسانند به بچه های ما و این آزمونی است برای ما برای سلامتی بچه هامون باید فکر بکنیم. برنامه ریزی کنیم. مراقبت کنیم. بچه الان به دنیا آمده، مادرش چون پدرش از دنیا رفته بود، مادرش این دعا را کرد. خدایا این بچه و ذریه ی او را از شر شیطان به تو میسپارم.

امامان ما وقتی بچه دار میشدن دعاهایی رو مینوشتن مثلا به گردن اون بچه آویزان میکردند یا تو لباس های اون بچه میذاشتند یا به بازوی اون بچه میبستن. اینها خرافه نیست. امام رضا علیه السلام، امام جواد علیه السلام. اصطلاحا بهش میگن حرز . حرز یعنی یه دعایی، یه ذکری که همراه داشتنش یا خوندنش در سلامت ما، در پیگیری ار اینکه یه کسی، حسودی، مثلا آسیب برساند یا شیطان جنی، شیطان انسی تاثیر داره.

( فتقبلها ربها بقبول حسن ) خداوند این نذر را قبول کرد. خب حالا بچه رو، دختر بچه یه مقداری رشد کرد حالا چطوری به بیت المقدس ببریم؟!

(و انبتها نباتا حسنا ) خدا کمک کرد این دختر به بهترین شکلی تربیت شد. ( و کفلها زکریا ) خداوند یه مربی برای اون دختر قرار داد که یک پیغمبر بود. تکفل او را زکریا به عهده گرفت. زکریا یه جایگاهی رو در بیت المقدس با فاصله از پسران که مختلط نباشن دختر پسر. برای مریم قرار داد و هر روز به این دختر سر میزد. تعالیمی رو که باید به او تعلیم بده. ( کلما دخل زکریا المحراب وجد عندها رزقا ) هر وقت حضرت زکریا میومد از کنار محل عبادت این دختر رد بشه می دید یه میوه ای یا یه غذایی کنار او هست. خب کلید اون محل دست زکریا بود میپرسید دختر این خوردنی از کجا آمده؟ دختر میگفت از طرف خدا یعنی یه دختر ۱۲، ۱۳ ساله انقد مسیر کمالات را سریع پیموده که فرشتگان از آسمان برای او غذا یا خوردنی میوردند( قالت هو من عند الله ان الله یرزق من یشا بغیر حساب) خداوند به هرکه بخواهد بی حساب روزی میدهد.

این جواب دوستانی که گفتن خرجشو کی بده؟ خرجشو کی بده. این جوابه( ان الله یرزق من یشا بغیر حساب ) حد هم نداره که مثلا تا ۳ تا بچه رو خدا میتونه اما ۴ تا بچه رو فکر کنم دیگه بانک مرکزی خدا با محدودیت رو به روست. انقد این دختردر معنویت رشد کرد که یه پیغمبر رو اشکش رو جاری کرد. ( هنالک دعا زکریا ربه ) اینجا بود که دل زکریا، زکریا هم بچه دار نمیشد ولی این صحنه را دید که غذای بهشتی برای یه دختر پاکیزه آمده  گفت( رب هب لی من لدنک ذریه طیبه ) پروردگارا فرزندان پاکیزه به من بده. ( هب لی ) یعنی ببخش به من ( انک سمیع الدعاء) از این آیات معلوم میشه فرزند خواهی تو وجود ما هست. به زبان ما هم باید جاری بشه.

بعضی ها بچه دار نمیشن میپرسیم خب بخواه از خدا. میگه خب خدا بخواد میده. همون خدا گفته بخواه ( ادعونی ) یعنی به زبان جاری کن. ابراهیم علیه السلام ۷۰، ۸۰ سالش شده بود. بچه دار نمیشد ولی ول نمیکرد دامن کبریایی خدا را. پیوسته اینرا میگفت: ( رب هب لی من الصالحین) پروردگار من از فرزندان صالح به من بده. این مطلوبیت داره. خدا دوست داره فرزند خواهی را. خب خداوند به زکریا فرزند داد؟ بله ( فنادته الملائکه و هو قائم یصلی فی المحراب )ایستاده بود به نماز یهو فرشته ها آمدند. صداش زدند( ان الله یبشرک بیحیی) خداوند تو را بشارت دادا به پسری به نام یحیی.

(مصدقا بکلمه من الله و سیداً و حصوراً و نبیاً من الصالحین ) حضرت یحیی با حضرت عیسی همزمان اند. مریم بعدها که بزرگ شد صاحب پسری شد به نام عیسی. معلوم شد خوابی که عمران دیده که صاحب پسر میشه منظور پسر بلافاصله نیست. پسری با یه فاصله است. یه دختر این وسط هست به نام مریم. عیسی بن مریم پیامبر اولوالعزم صاحب کتاب  حضرت یحیی مروج دینِ عیسی بود . این آیه اشاره به اون دارد . سید بود یعنی سرور بود. حصور یعنی گناه نمیکرد. معصوم بود و پیامبری از صالحان بود( قال رب انا یکون لی غلام و قد بلغنی الکبر) زکریا گفت من پیر شدم  اون وقتا که باید بچه دار میشدم نشدم.

(و امراتی عاقر ) زنم نازاست چطور ممکنه؟ همین الان خودش از خدا میخواست ولی وقتی قصه جدی شد گفت چطور ممکنه من بچه دار بشم. ( قال ) گفته شد که( کذلک لا یفعل ما یشاء ) خدا هر چه بخواهد میکند. ( قال رب اجعل لی آیه ) زکریا گفت به او فرشته خب یه نشونی بده  یا به خدا  ای خدا یه نشونی. اینا خیالات نباشه ‌ جدیه؟ من در سن پیری. خانمم هم تا ۵۰، ۶۰ سالگی بچه دار نشده عاقره، نازاست واقعا ؟! قراره صاحب فرزند بشم. (قال آیتک الا تکلم الناس ثلاثه ایام ) خبر آمد که بله  نشانی که تا ۳ روز زبانت بند میاد ( الا رمزا ) با اشاره باید با این و اون حرف بزنی. به وقت عبادت که میرسی زبونت باز میشه مثلا وقت نماز ظهر  نماز عصر، نماز مغرب. حالا همون نماز هایی که اونا داشتن. وقت عبادت زبانت باز میشه غیر از اون تو این ۳ روز زبانت بسته میشه.

(و اذکر ربک کثیرا و سبح بلعشی و الاکبار ) ما سالها بود دهه ی دوم ماه محرم خونه یکی از دوستان تو خیابون نبرد منبر میرفتیم. یه بار از صاحب خونه پرسیدم چند تا بچه داری؟ گفت حاج اقا ما خودمون بچه هستیم. گفتم نه واقعا  گفت من بچه دار نمیشم. گفتیم خب اقدام کردی؟ گفت آره  دکتر زیاد رفتم و خانمم ۴۳، ۴ ، ۵ سالشه. نه دیگه از ما گذشت. من گفتم از کانال ۲ اقدام کن. اونوقتا تلویزیون ۲ تا کانال بیشتر نداشت. این گذشت و چند شب بعد گفتش که این کانال ۲ منظورت چیه؟ اون فکر کرد یعنی زن دوم. گفتم نه کانال ۲ یعنی برو از طریق دعا و معنویت و… بعد یه چیزایی بهش یاد دادیم مثلا نماز جعفر طیار بخون. چند ماه بعد زنگ زد که حاج آقا خانم ما دل درد گرفته، بردیم سونوگرافی میگن دل درد نیست. صاحب فرزند شدید.
یعنی این یه موضوعی است که اونا که بچه دار میشن نباید بگن خدا اگه بخواد نه همون خدایی که اگه بخواد خودش گفته به زبان جاری کن. پیگیری کن  هم از طریق مسیر طبیعی دکتر و دوا هم از یه کتاب من دارم به نام الادویه و الادعیه یعنی دوا و دعا. اطبای قدیم مثل بوعلی سینا یا مثل شیخ بهایی وقتی مریض پیششون میرفته هم دوا میدادن هم دعا. مثلا میگفتن این دوا رو تو این وقتا استفاده کن  این ذکرهارو هم. حالا دیگه دکترا که یه روال دیگری دارن. دوباره قصه برمیگرده به مریم( و اذ قالت الملائکه یا مریم ) و یاد کنید آنگاه که فرشتگان گفتند ای مریم( ان الله اصطفاک ) خدا تو را برگزیده( و طهرک ) و تو را پاکیزه قرار داده( و اصطفاک علی نساء العالمین ) تو را برترین زنان جهان قرار داده. ( یا مریم اقنتی لربک ) در پیشگاه خدا تواضع کن، خضوع کن (و اسجدی ) سجده کن ( و ارکعی مع الراکعین ).
دوست داشتیم ۲ فراز را بخوانیم. دختران شعیب رو هم می خواستم قصه اش را بخوانم که این ساعت دیگه به من اجازه نمیده.
خدا به بچه هاتون هم کمّاً هم کیفاً برکت بده.
استاندارد بچه چند تا شد؟
برید تو فکر. ها خودم؟ ۵ تا
خدا بچه های شما رو هم حفظ کنه. سلامت باشید.
خدایا فرزندان این جمع را افزون بفرما. الهی آمین.
بچه هاشون رو مایه افتخار، مایه سعادت در دنیا، در آخرت مرحمت بفرما.
خدایا پدر مادرایی که برای ما زحمت کشیدن بر سفره احسانت مهمان بفرما .
به روان پاک شهیدان صلوات بفرستید.

بیشتر بخوانید

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *